Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaże podtynkowe - jak zbudować wyspę i półwysep w łazience

Anna Dąbrowska-Makara, bz

Do budowy wyspy lub półwyspu w łazience najlepiej użyć samonośnych systemów instalacyjnych.

Wolno stojącą ściankę wyspy można obciążyć z obu stron. Z jednej na przykład - dwiema umywalkami, a z drugiej - sedesem i bidetem
Wolno stojącą ściankę wyspy można obciążyć z obu stron. Z jednej na przykład - dwiema umywalkami, a z drugiej - sedesem i bidetem
Fot. Cersanit
Taka zabudowa dzieli przestrzeń łazienki, poprawiając jej funkcjonalność. Ścianka półwyspu dochodzi do ściany, więc zmieści się nawet w niedużych łazienkach. Wyspa natomiast wymaga większego pomieszczenia, gdyż wokół wszystkich urządzeń należy zostawić odpowiednio dużo miejsca do swobodnej komunikacji.

Ściankę wyspy lub półwyspu można wymurować z bloczków betonu komórkowego lub cegły, ale jest to kłopotliwe, ponieważ trzeba wykonać żelbetowe wzmocnienia i zakotwienia w podłożu. Dlatego znacznie lepiej jest zastosować samonośny system instalacyjny. Składa się on z szyny (profilu) o specjalnie opracowanym kształcie, różnych szybkozłączek i uproszczonych modułów do mocowania miski ustępowej, bidetu lub umywalki. Dzięki niemu można zbudować wyspę mocowaną tylko do podłogi lub półwysep o zmieniającej się wysokości i kształcie. Aby jednak całość była stabilna i wytrzymała, trzeba przestrzegać dopuszczalnych wysokości i grubości ścianek podawanych w tabelach do projektowania.

Niektórzy producenci oferują programy komputerowe, dzięki którym można zaprojektować nie tylko wygląd i wyposażenie ścianki wyspy lub półwyspu, ale też dobrać wymagane elementy i otrzymać ostateczną wycenę systemu.

Instalacje

Do miejsca, w którym na wyspie bądź półwyspie zostaną zamontowane wybrane przez nas przybory sanitarne, należy doprowadzić instalację wodną, kanalizacyjną, a także - tam gdzie jest to potrzebne - elektryczną (na przykład do oświetlenia lustra lub zasilania gniazd, jeśli będziemy używać na przykład suszarki lub golarki.

Półwysep. Rury wodne (w tym cyrkulacyjną) oraz kanalizacyjne, wraz z koniecznymi podłączeniami, zwykle wyprowadza się ze ściany, do której przylega półwysep. Można też doprowadzić je podobnie jak do wyspy. Należy przy tym pamiętać, że rury kanalizacyjne układa się ze spadkiem 2-2,5%, by funkcjonowało grawitacyjne odprowadzenie ścieków. Z kolei rura ciepłej wody oraz cyrkulacyjna powinny być zaizolowane termicznie.

Wyspa. Instalację ciepłej i zimnej wody (oraz ewentualnie cyrkulację) do wyspy najprościej ułożyć w podłodze jeszcze przed wykonaniem wylewki.

Przewody kanalizacyjne, ze względu na ich wielkość (średnica rury odprowadzającej ścieki z miski ustępowej wynosi na przykład 100 mm), prowadzi się najczęściej pod stropem i maskuje sufitem podwieszanym lub - jeśli to możliwe - chowa w stropie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaże podtynkowe - jak zbudować wyspę i półwysep w łazience