Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sedes w kącie

Tekst Beata Zielińska, Łukasz Wichłacz

Zwykle miska ustępowa wisi na płaskiej ścianie. Może jednak być usytuowana w kącie, jeśli zawiesimy ją na stelażu narożnym lub na zwykłym, za pomocą specjalnych wsporników.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI LAZIENKA STELAZ NAROZNY DO WC FOT. GEBERIT PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (101) - 3 2007
Stelaż do zawieszenia sedesu zamontowany w rogu pomieszczenia zajmuje niewiele miejsca. A jego zabudowę można wykorzystać do zrobienia wygodnej półki
Fot. GEBERIT
Wiszące miski ustępowe montowane na ukrytym w ścianie stelażu stały się bardzo popularne. Wynika to niewątpliwe z wielu zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim jest praktyczne, bo ułatwia sprzątanie podłogi. Na ścianie widać tylko ładne urządzenie, a wszystkie techniczne elementy (spłuczka, przyłączenia wodne i kanalizacyjne) pozostają ukryte. Poza tym zabudowa mechanizmu spłukującego wycisza też działanie miski.

Do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr, szczególnie polecane są stelaże montowane w narożu pomieszczenia.

Stelaż specjalny czy standardowy

Tylko niektóre firmy mają w swojej ofercie specjalne stelaże narożne. Są to przede wszystkim stelaże do miski ustępowej, choć można też kupić stelaż narożny do bidetu, umywalki, a nawet pisuaru.

Wszystkie stelaże narożne przeznaczone są do zabudowy lekkiej (inaczej suchej), co oznacza, że można je ustawiać przy ścianie pełnej i zabudować płytami gipsowo-kartonowymi, lub też zamontować w lekkich ścianach działowych. Obmurowanie stelaża w wersji ciężkiej (mokrej) byłoby zbyt skomplikowane, więc takiego rozwiązania się nie stosuje.

Stelaż narożny ustawia się w rogu pomieszczenia, ale można też usytuować go pod kątem, na przykład obok wanny czy natrysku. Szerokość zabudowy można regulować, stosując szyny konstrukcyjne lub elementy ruchome konstrukcji stelaża. Zależnie od producenta jej minimalna wartość waha się od 46 do 53 cm.

Takie specjalne stelaże narożne są niestety znacznie droższe od standardowych, czasami nawet o 50%. Dlatego do zabudowy naroża wielu fachowców stosuje też stelaże zwykłe, dokupując do nich jedynie specjalne wsporniki lub szyny montażowe.

Wysokość stelaży

Stelaże do sedesu i bidetu mają różne wysokości:

- niskie 80-90 cm,

- średnie około 100 cm,

- wysokie 110-130 cm.

Wszystkie rodzaje gwarantują zawieszenie miski ustępowej i bidetu na tej samej wysokości (40-41 cm od poziomu gotowej podłogi), ale różna jest w nich wysokość, na jakiej znajduje się przycisk spłukujący.

Te do zabudowy niskiej i średniej mogą mieć przycisk od góry (mocuje się go na półce wieńczącej obudowę stelaża) lub z przodu (w niskich jest zwykle na takiej wysokości, że zasłania go otwarta deska miski). W tych do zabudowy wysokiej klawisz może być umieszczony tylko z przodu i zawsze będzie się znajdował powyżej deski.

Rodzaje przycisków do stelaży

Zanim kupimy stelaż, sprawdźmy, jakie przyciski spłukujące do niego pasują. Do określonego modelu wcale nie musi pasować taki, jaki akurat najbardziej nam się podoba; dotyczy to również stelaży i przycisków od różnych producentów. Na szczęście zwykle wybór przycisków nadających się do danego modelu jest spory. Wytwarzane są one najczęściej ze stali nierdzewnej, szkła oraz z tworzywa sztucznego o dużym zakresie kolorów. Poza tym na rynku znajdziemy też i takie, które po zamontowaniu znajdą się na równi ze ścianą, co wygląda bardzo efektownie.

Do wyboru mamy przyciski pojedyncze z funkcją "stop", umożliwiające przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie, oraz dwudzielne pozwalające na spłukiwanie dużą lub małą ilością wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sedes w kącie