Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ceglana belka nad kominkiem

Odpowiada Marcin Olkusz

W domu moich znajomych widziałam kominek z belką nad wkładem wykonaną z postarzanych cegieł. Bardzo podoba mi się taka obudowa, ale nie wiem, jak powinna wyglądać jej konstrukcja? Czy musi być murowana z pełnych cegieł, czy też można taką belkę wykonać z płytek klinkierowych? Barbara F., Sandomierz

kominek
Cegły są bardzo popularnym materiałem używanym do obudowywania kominków.
Fot. archiwum redakcji
Cegła jest często używanym materiałem w obudowach wkładów kominkowych, zwłaszcza jeśli mają być utrzymane w stylu rustykalnym. Ale uroda cegieł sprawia, że są cenionym budulcem w także w nowoczesnych rozwiązaniach. W obudowach modułowych z cegieł często bywają wykonywane gotowe elementy - słupki lub belki. Można jednak obudowę wymurować. Taką konstrukcję buduje się tak samo, jak ścianę domu. I tak samo jak przy wznoszeniu ściany, nad otworem musi być wykonane nadproże - żelbetowe lub wykonane z cegieł.

Z płytek klinkierowych

Najprostsze rozwiązanie to zastąpienie nadproża z pełnych cegieł płytkami klinkierowymi lub cegłami ciętymi, które są tylko dekoracją i nie mają ma wpływu na konstrukcję obudowy. Nad wkładem kominkowym trzeba wykonać nadproże, np. żelbetowe lub Kleina - z cegieł zbrojonych stalowym płaskownikiem, zwanym bednarką.

Płytki przykleja się na zaprawie murarskiej. Przed tynkowaniem obudowy należy osłonić je przed zabrudzeniem (np. okleić folią i papierową taśmą malarską).

Nadproże z pełnych cegieł

Przy projektowaniu belki, trzeba pamiętać, że cała obudowa powinna być sporo szersza od belki. Ściana powinna mieć po obu stronach kominka co najmniej taką samą szerokość, jak wkład, by cegły się nie "rozeszły". Musi też być solidna, więc jej skonstruowanie najlepiej powierzyć fachowcowi, któremu nieobca jest murarka.

Po łuku. Taka belka będzie wytrzymałym nadprożem, w którym nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniana, mimo iż cegły są wysunięte przed lico muru. Przestrzeń za nimi można wypełnić betonem bez zbrojenia, ale nie jest to konieczne. Do wymurowania łukowego nadproża potrzebne jest odpowiednio wyprofilowane deskowanie na krążynach.

Ze zwornikiem. Ustawienie cegieł pod lekkim kątem względem siebie ze zwornikiem (wyciętym z cegły klinem) w centralnej części belki to technika o długiej i szacownej tradycji - stosowali ją już rzymscy budowniczowie.

Cegły tworzące kominkową belkę są wysunięte przed lico muru. Przestrzeń za nimi powinno się więc wypełnić betonem ze stalowym zbrojeniem.

W linii prostej. Belkę z cegieł ustawionych równolegle do siebie wykonuje się podobnie, jak w poprzednim rozwiązaniu - ze zbrojeniem wzmacniającym nadproże. Przy układzie prostym zastosowanie zbrojenia jest tym bardziej istotne, że nieco inaczej rozkładają się siły działające na nadproże. Podczas prac murarskich trzeba zastosować deskowanie, które podeprze konstrukcję nim beton zwiąże.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ceglana belka nad kominkiem