Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nawiewniki okienne czy nawiewniki ścienne - porównanie cenowe

Maciej Janicki z firmy Aereco

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Maciej Janicki z firmy Aereco

Pytanie użytkownika:

"Kominiarz, który oceniał wentylację w moim mieszkaniu powiedział, że koniecznie muszę zamontować nawiewniki okienne, a ja mam pytanie czy nie można zamontować tzw. nawietrzaków w ścianie, byłby to tańszy sposób, a i działanie jest chyba to samo?

Dodam, że mieszkam na drugim, ostatnim piętrze bloku, a nade mną jest taras ,a więc przewód wentylacyjny{kominowy}jest stosunkowo krótki."

Odpowiedź eksperta:

Istnieją dwa typy nawiewników: ścienne i okienne. Oba oczywiście spełniają tą samą funkcję czyli doprowadzenie powietrza. Różnica polega na rodzaju zastosowanych nawiewników. Nawiewniki w pełni automatyczne i droższe to higrosterowane, proste i tańsze to ciśnieniowe.

Montaż nawiewników okiennych jest o wiele łatwiejszy i tańszy (w większości przypadków).

Na liczbach wygląda to następująco:

Przykład: Mieszkanie 3 pokoje, kuchnia, łazienka, WC - niezbędne są 4 nawiewniki, po jednym w pokoju i kuchni. Okna PVC lub drewniane.

Koszt nawiewników okiennych:

- nawiewniki higrosterowane 140 zł netto + montaż 60 zł (okna PVC) = 200 zł netto za sztukę

- nawiewniki higrosterowane 140 zł netto + montaż 70 zł (okna drewniane) = 210 zł netto za sztukę

Koszt nawiewników ściennych:

- nawiewniki higrosterowane 174 zł netto + montaż 80 zł (ściana z pustaka) = 254 zł netto za sztukę

- nawiewniki higrosterowane 174 zł netto + montaż 130 - 200 zł (ściana z betonu, żelbetu) = od 304 do 374 zł netto za sztukę

Ze względu na niskie przewody wentylacyjne na ostatniej kondygnacji może występować ciąg zwrotny z przewodów wentylacyjnych. Aby temu przeciwdziałać można zastosować nasady dachowe. Nie polecam wentylatorów "łazienkowych" ponieważ urządzenia te wzmacniają ciąg powietrza tylko w momencie w którym są włączone. Po wyłączeniu skutecznie blokują naturalny przepływ powietrza zakłócając wymianę powietrza w mieszkaniu. Jeśli nie ma w mieszkaniu gazowego kotła (jedno lub dwu funkcyjnego z otwartą komorą spalania) lub kominka, można zastosować nasady elektryczne. Rozwiązanie to wymaga jednak oddzielnego opracowania technicznego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nawiewniki okienne czy nawiewniki ścienne - porównanie cenowe