Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oświetlić poddasze - świetliki i okna dachowe

Monika Kupska-Kupis z firmy Velux

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Monika Kupska-Kupis z firmy Velux

W dachach z kątem nachylenia wyższym niż 15 stopni z powodzeniem można zastosować tradycyjne okna do poddaszy, których wybór jest bardzo szeroki
W dachach z kątem nachylenia wyższym niż 15 stopni z powodzeniem można zastosować tradycyjne okna do poddaszy, których wybór jest bardzo szeroki
Fot. Velux
Pytanie użytkownika:

Chciałbym zamontować na strychu świetlik. Kąt nachylenia dachu ma około 15 stopni. Czy to możliwe, bezpieczne dla dachu i rozsądne dla tak małego spadku? Świetlik może być nieotwierany.

Odpowiedź eksperta:

W tym przypadku ważne jest określenie, jaki jest rzeczywisty kąt nachylenia dachu, jeśli jest to 15 stopni lub nieco więcej z powodzeniem można zastosować tradycyjne okna do poddaszy, których wybór jest bardzo szeroki. Natomiast w dachach płaskich o nachyleniu do 15 stopni z powodzeniem można zastosować okno do płaskiego dachu potocznie zwane "świetlikiem". Ten innowacyjny produkt stwarza nowe możliwości aranżacji przestrzeni pod płaskim dachem, jednocześnie nie ustępuje jakością i funkcjonalnością oknom do poddaszy. Składa się z kopuły wykonanej z wysokiej jakości akrylu zabezpieczającej okno przed deszczem i śniegiem, połączonej ze skrzydłem okna. Główne elementy konstrukcyjne - skrzydło i ramę wykonano z twardego PCV wypełnionego pianką polistyrenową. Okno wyposażono w szybę bezpieczną klejoną o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dzięki swojej konstrukcji rozwiązanie charakteryzuje się najlepszym na rynku współczynnikiem przenikania ciepła równym 0,72 W/m²K (wg. normy EN 1873). Okno do płaskiego dachu występuje w wersji nieotwieranej (VELUX CFP) lub otwieranej i sterowanej elektrycznie (VELUX CVP). Do wyboru mamy kopułę matową, gwarantująca prywatność lub przezroczystą.

"Świetlikiem" nazywamy też inną konstrukcję, która doprowadza do pomieszczeń wewnątrz kondygnacji światło poprzez specjalny tunel światłonośny. Część zewnętrza świetlika tunelowego VELUX skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia. Na suficie widoczny jest estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło. Rozwiązanie to rekomendowane jest do dachów o nachyleniu 15-60 stopni. Tunel światłonośny może być wykonany z dwóch materiałów - elastycznej harmonijki z metalizowanego poliestru lub czterech sztywnych elementów składanych ze sobą, wykonanych z tworzywa sztucznego pokrytego wysokorefleksyjną powłoką.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oświetlić poddasze - świetliki i okna dachowe