Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi przesuwne między kuchnią a jadalnią

Odpowiada Jan Wrześniak

Jakie drzwi przesuwne zastosować?, Jak mogą się przesuwać skrzydła? Co powinno się znaleźć w projekcie?

WNETRZE - DRZWI PRZESUWANE Z NIEPRZEJRZYSTEGO SZKLA FOT. RAUMPLUS DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (56) - 6.2003
Drzwi przesuwne zawieszone na górnej szynie - nie zarysują podłogi i umożliwią wymianę powietrza
FOT. RAUMPLUS
1. Koniecznie podwieszone

Gdy szerokość otworu drzwiowego przekracza wymiar typowych skrzydeł drzwiowych (jest powyżej 90 cm), a drzwi rozwieralne utrudniają aranżację pomieszczenia, warto zamontować drzwi przesuwne. Stosuje się je również wtedy, gdy chcemy połączyć dwa pomieszczenia w domu, a jednocześnie mieć możliwość ich odseparowania. W przeciwieństwie do zwykłych, drzwi przesuwne nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu. Doskonale sprawdzają się w wąskich przejściach, korytarzach i przedpokojach, są podstawowym elementem zabudowy wnęk czy garderób.

Większość drzwi przesuwnych ma skrzydła zawieszone na jednej szynie nośnej, która jest mocowana na ścianie lub w niej ukryta. Skrzydła takich drzwi odsuwają się na ścianę lub chowają w niej. Gdy nie da się zastosować takich drzwi, można zamontować inne, których skrzydła są zawieszone na prowadnicy montowanej w górnej części ościeża, a przy przesuwaniu zachodzą jedno na drugie. Skrzydła obu rodzajów drzwi nie stykają się z podłogą, a ich odległość od podłogi można regulować w zakresie od 2 do 12 mm. Podczas przesuwania skrzydła nie rysują podłogi, a przy zamkniętych - zapewniają wymianę powietrza.

2. Sposób przesuwania skrzydeł

Systemy drzwi przesuwnych umożliwiają zbudowanie drzwi składających się z dowolnej liczby skrzydeł. Zastosowanie wielu torów pozwala na zsunięcie wszystkich skrzydeł na jedną stronę.

Skrzydła drzwi mogą być usytuowane względem siebie naprzemiennie lub sąsiadująco. Szerokość skrzydeł może być różna - wszystkie mogą mieć taki sam wymiar, lub jedno z nich może być szersze niż pozostałe.

3. Ważne szczegóły

Producenci oferują gotowe zestawy elementów, umożliwiające zainstalowanie drzwi o różnym ciężarze i szerokości. W skład takich zestawów wchodzą:

- szyny - dwu- lub kilkutorowe; od sztywności profilu użytego na szynę zależy dopuszczalny ciężar pojedynczego skrzydła;

- wózki, umożliwiające przesuwanie skrzydła po szynie;

- skrzydła - z jednego materiału (np. z płyty laminowanej, luster i szkła) lub kilku ze sobą połączonych; takie łączenia mogą być poziome, pionowe lub skośne.

By dostosować drzwi do potrzeb, przed ich kupnem warto zamówić projekt i skorzystać z porad projektantów. Są one zwykle bezpłatne, a często wizytę projektanta można zamówić przez internet, wypełniając odpowiedni formularz.

Na miejscu projektant wymierzy otwór drzwiowy - jego szerokość i wysokość. Od tego zależą liczba skrzydeł i wymiary pojedynczego skrzydła. Niektórzy przedstawiciele mają opracowane przez producentów programy do projektowania, które pozwalają także na precyzyjną wycenę drzwi. Poszczególne elementy nie tylko są dokładnie wyszczególnione, ale także podana jest ich cena. Dzięki temu klient razem z projektantem może "przymierzać" w komputerze różne elementy drzwi i jednocześnie sprawdzać, jak zmienia się ich cena. Poza tym może weryfikować swoje wyobrażenie o wyglądzie drzwi - obejrzenie projektu na monitorze uchroni przed zamówieniem czegoś, co w rzeczywistości nam nie odpowiada.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi przesuwne między kuchnią a jadalnią