Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uszczelnienie wokół okna

Odpowiada: Piotr Wereski

Wiosną zaczynam budowę nowego domu. Przełom jesieni i zimy to czas, kiedy powinienem zamontować okna i drzwi. Czy to, że montaż stolarki przypadnie na czas kiepskiej pogody ma jakieś znaczenie? Czy warto zaczekać z montażem do kolejnej wiosny, mimo że znacznie opóźni to prace wykończeniowe? Innocenty S., Gdańsk

okno,pianka wokół okna,silikonowanie
Styk ramy okiennej z tynkiem należy uszczelnić masą silikonową - najlepiej w kolorze tynku
Fot. archiwum redakcji
1. Czym uszczelnić okna?

2. Kiedy montować okna?

3. Jak uszczelnić styk ościeża i ościeżnicy?

1. Materiały do uszczelniania okien

Nawet najlepsze okna, mające najwyższe parametry izolacyjności termicznej nie zapewnią komfortu i oszczędności energii, jeśli będą niewłaściwie zamontowane. Ich montaż najlepiej więc zlecić wykwalifikowanej ekipie, która zrobi to dobrze i zastosuje do uszczelniania odpowiednie materiały: pianki montażowe i silikony.

2. Montaż okien a pora roku

Do wypełniania przestrzeni między ościeżnicą a murem służą pianki montażowe, które po nałożeniu rozprężają się i całkowicie ją wypełniają. Rodzaj pianek powinno się dobierać stosownie do pory roku, na jaką zaplanowano roboty:

- gdy jest ciepło - powyżej 5°C, stosuje się standardowe pianki, które najlepiej rozprężają się i utwardzają w temperaturze +20°C i wilgotności na poziomie 65%. Im bardziej warunki zewnętrzne odbiegają od optymalnych, tym gorszą strukturę i słabsze parametry izolacyjne będzie miała pianka po rozprężeniu;

- gdy zimno - od 5 do -10°C; ponieważ inwestorom często zależy na zamknięciu budynku przed zimą, okna najczęściej montuje się jesienią. Gdy temperatura powietrza spadnie, do uszczelnień stolarki okiennej powinno się używać pianek przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Utwardzona podczas chłodów pianka standardowa ma zbyt dużo otwartych komórek (podczas właściwego rozprężania komórki te są zamknięte), przez co nie ma należytej elastyczności, kruszy się i pęka. Złe uszczelnienie nie będzie niwelować zmian wymiarów spoiny, wynikających z rozszerzalności cieplnej profili okiennych, a ponadto będzie chłonąć wilgoć.

Standardowa pianka użyta w zbyt niskiej temperaturze nie ma też pożądanych właściwości tiksotropowych, a więc spływa z powierzchni pionowych jeszcze przed rozprężeniem, nie wypełniwszy odpowiednio szczeliny, do której została wtryśnięta. Uszczelnione złącze ma więc bardzo słabe właściwości mechaniczne i izolacyjne.

3. Uszczelnienie pianki montażowej

Utwardzoną piankę należy jak najszybciej osłonić przed niszczącym działaniem promieni UV, pokrywając tynkiem lub przykrywając listwami wykończeniowymi. Ważne jest też zabezpieczenie pianki przed wilgocią, ponieważ tylko sucha zachowuje odpowiednie właściwości izolacyjne; zawilgocona tworzyłaby w tym miejscu mostek termiczny. Dlatego też uszczelnienie ościeża okiennego - zgodnie z zasadą: szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz - wymaga wykonania dodatkowej izolacji:

- wewnątrz budynku - piankę zabezpiecza się przed przenikaniem pary wodnej silikonem lub folią paroizolacyjną;

- na zewnątrz budynku - piankę osłania się materiałami paroprzepuszczalnymi: taśmą rozprężną lub specjalną folią.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Uszczelnienie wokół okna