Okna dachowe - kilka mniejszych czy jedno duże?

Janusz Komurkiewicz

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Janusz Komurkiewicz z firmy Fakro

Okno FDY-V Duet proSky, z dwoma skrzydłami w jednej ościeżnicy: górne ma podwyższoną oś obrotu, dolne jest nieotwierane i wyposażone w szybę laminowaną
Okno FDY-V Duet proSky, z dwoma skrzydłami w jednej ościeżnicy: górne ma podwyższoną oś obrotu, dolne jest nieotwierane i wyposażone w szybę laminowaną
Fot. Fakro
Pytanie użytkownika:

Kupiłam strych do zaadoptowania. Chciałabym zamontować w nim jak największe powierzchniowo okna połaciowe, ponieważ strych jest dosyć dużej wysokości - w najwyższym miejscu ma 5 m. Czy ze względu na obciążenie konstrukcji dachu (drewniana konstrukcja) lepiej jest zamontować kilka mniejszych okien czy też mogę mieć jedno duże. Jaki maksymalny wymiar okna można zamontować, mając pewność, że będzie bezpieczne - że nie obciąży zbytnio dachu.

Odpowiedź eksperta:

Lepszy efekt doświetlenia pomieszczenia daje zastosowanie kilku mniejszych okien zamontowanych w różnych miejscach tego samego pomieszczenia, niż jedno duże okno o takiej samej powierzchni przeszklenia.

Można również zamontować wysokie okna np okna FDY-V Duet proSky, które będą również dobrze doświetlały pomieszczenie.

Zgodnie z polskimi przepisami (Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania) §57 pkt 2 W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie co najmniej 1:12.

Każda ingerencja w konstrukcję dachu powinna być skonsultowana z osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Dotyczy to zwłaszcza montażu okien, podczas którego może być konieczne wycięcie części konstrukcji nośnej dachu i zastosowanie tzw. "wymian" - w przypadku gdy montowane jest okno szersze niż rozstaw krokwi.

Skomentuj:

Okna dachowe - kilka mniejszych czy jedno duże?