Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe i duże przeszklenia: automatyczne sterowanie i alarm

Maciej Łozdowski

Automatyczne sterowanie wyposażeniem domu staje się coraz popularniejsze, a technologie inteligentnego domu - coraz bardziej dostępne. W automatykę mogą być też wyposażone okna, to rozwiązanie szczególnie praktyczne w oknach dachowych i przy bardzo dużych przeszkleniach.

sterowanie oknem
Możliwość automatycznego sterowania przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy okna umieszczone są w trudno dostępnym miejscu (na przykład wysoko)
Fot. Fakro
W siłowniki, które umożliwią zdalne otwieranie i zamykanie okien, można wyposażyć nie tylko okna elewacyjne, ale też dachowe. Dzięki nim można będzie np. automatyczne otwierać okna o ustalonej porze bądź zdalnie sterować ich pracą. Elektronicznie sterowane mechanizmy otwierania i ryglowania okien są niezwykle przydatne w oknach trudno dostępnych, np. umieszczonych wysoko, gdyż można je będzie obsługiwać z poziomu podłogi lub zdalnie za pomocą pilota czy smartfona. Niekiedy to jedyna możliwość, żeby obsługiwać okna dachowe.

Możliwość automatycznego sterowania pracą okna przydaje się również przy dużych, np. przesuwnych drzwi tarasowych HS. Systemy takie są zazwyczaj wyposażone w detektory ruchu zabezpieczające przed niepożądanym zamknięciem, co jest przydatne zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.

Okna w domu inteligentnym

Możemy również wykorzystać automatykę tak, by odpowiednio zaprogramować system, który automatycznie uchyli i zamknie okno. Sprzężone z systemem domu inteligentnego rozwiązania pozwalają np. na bezpieczną wentylację pomieszczeń, nawet wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. Przydają się, by przewietrzyć dom przed powrotem z pracy bądź automatycznie zamknąć je na noc o określonej porze, z zachowaniem pełnej kontroli nad automatyką poprzez Internet lub specjalne aplikacje na smartfona. Za pomocą dostępnych aplikacji można również się upewnić, że okna są zamknięte, lub też - gdy o tym zapomnieliśmy - zamknąć je. Podobnie jak w przypadku okien, również rolety i żaluzje można skonfigurować tak, by nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu temperatury w domu. Istotną zaletą takich rozwiązań jest to, że system domu inteligentnego domu jest opracowywany indywidualnie na zamówienie klienta, z uwzględnieniem jego potrzeb.

Okno z alarmem

Z policyjnych statystyk wynika, że złodzieje najczęściej dostają się do domu przez drzwi balkonowe i okna. Częściej otwierają je przez podważenie niż stłuczenie szyby, które powoduje niepożądany z punktu widzenia intruza hałas. By zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, należy nie tylko wzmocnić konstrukcję okien (okucia antywłamaniowe oraz klamka z kluczykiem), ale także wyposażyć dom w instalację alarmową. Czujniki montowane w oknach (przez producentów lub później przez instalatorów alarmu) to najczęściej czujniki magnetyczne - kontaktrony.

Są to proste i skuteczne magnetyczne czujniki otwarcia okna czy drzwi, będące częścią systemu alarmowego lub systemu kontroli dostępu. Każdy kontaktron składa się z dwóch elementów - magnesu i czujnika z dwoma stykami. Próba otwarcia okna powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego i natychmiastowe uruchomienie alarmu i powiadomienie nadzorującej nasz dom agencji ochrony.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe i duże przeszklenia: automatyczne sterowanie i alarm