Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysokość ma znaczenie - jak zagospodarować poddasze podpowiadają architekci

Monika Bronikowska, Adam Bronikowski

Większość Polaków mieszkających lub planujących zamieszkać w domu jednorodzinnym ma lub będzie miała dom z poddaszem. Nie wszyscy będą zadowoleni z funkcjonalności tek kondygnacji. Żeby znaleźć się w grupie tych ,co mają wygodne poddasze, warto pamiętać o kilku sprawach.

łazienka na poddaszu,poddasze,łazienka
Łazienka na poddaszu projektu pracowni Hola Design. Do stworzenia dobrego wnętrza lub budynku niezbędne są: pomysł - bo to on stanowi przyczynek do jakiejkolwiek pracy projektowej i spójność - bo jednoczesne stosowanie zbyt wielu różnorodnych rozwiązań jest równie niekorzystne jak przypadkowość.
Pracownia architektoniczna Hola Design
Przystępując do samodzielnego planowania pomieszczeń na poddaszu, na rzucie oznaczmy sobie innym kolorem przestrzeń, której wysokość będzie wynosiła poniżej 190 cm. To pozwoli nam uniknąć największych błędów i pomyłek przy zagospodarowywaniu wnętrza. Pamiętajmy, że wszystkie ciągi komunikacyjne i drzwi powinny znaleźć się poza tym polem, chyba że naszym celem jest zaplanowanie schowka, do którego dostać się będzie można jedynie na czworaka.

Nie zapomnijmy też, że drzwi otwierając się zataczają łuk - musimy im zapewnić na całym tym łuku wysokość nie mniejszą niż wysokość skrzydła drzwiowego; inaczej nie dadzą się otworzyć, klinując o skośną połać dachu.

Projektując układ głównych sprzętów, pamiętajmy o prostej zasadzie, by zaczynać od tych elementów wyposażenia, które wymagają obsługi w pozycji stojącej. Tylko te elementy, z których korzystamy siedząc lub leżąc, mogą stanąć na mniej cennej na poddaszu przestrzeni, czyli pod niższymi skosami. Dosuwając biurko, stolik, sekretarzyk czy toaletkę jak najbliżej do ścianki kolankowej, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby zapewnić użytkownikowi możliwość swobodnego podejścia.

Czytaj także:

Co można zmieścić pod skosami poddasza - zalecane wysokościJak wykorzystać przestrzeń pod skosami poddaszaPoddasze dobrze oświetloneZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wysokość ma znaczenie - jak zagospodarować poddasze podpowiadają architekci