Nowoczesne drzwi wejściowe
Ładne i ciepłe, bezpieczne i niedrogie - czy można połączyć te cechy w jednych drzwiach wejściowych? Jak mocne powinny być drzwi wejściowe? Czy można się czuć bezpiecznie tylko wtedy, gdy w domu zamontowane zostaną atestowane drzwi antywłamaniowe?
Ciepłe, ciche i bezpieczne
Kiedy już rozstrzygnięty został wybór drzwi ze względu na bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane drzwi są:
Co drzwi mają w środku...
Skrzydło drzwi to rama z obustronnym poszyciem z płyt lub płycin, usztywniona elementami ze stali i ocieplona. W drzwiach drewnianych rama zrobiona jest z drewna, w drzwiach z PVC - z dwu- lub trzykomorowych profili z tego tworzywa. Zanim kupi się drzwi, warto zapytać, czy mają ramę z drewna klejonego warstwowo; takie są najlepsze, bo najmniej podatne na odkształcenia wskutek zmian wilgotności powietrza.
... a co na wierzchu
Poszycie drzwi robi się z płyt woodoodpornych (HDF, sklejka) lub drewnianych płycin dekoracyjnych. Powierzchnie drzwi wykańczane są farbami kryjącymi lub lakierami, olejami impregnującymi lub folią z ozdobnym nadrukiem, najczęściej imitującym drewno. Można też kupić drzwi wejściowe z surowego drewna, przeznaczone do samodzielnego wykończenia. Takie drzwi oferują głównie rzemieślnicy, więksi producenci sprzedają raczej drzwi gotowe. Skrzydła obwiedzione są uszczelkami z gumy syntetycznej lub EPDM, chroniącymi przed przenikaniem zimna, wilgoci, zanieczyszczeń i hałasu. Lepsze są uszczelki płaskie - komorowe bywają zbyt sprężyste i mogą powodować naprężenia w zamkach.
Drewno, stal i co jeszcze?
Drewno i stal - to materiały najczęściej stosowane na skrzydła drzwi. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na to, jakie problemy mogą pojawić się podczas eksploatacji i czy drzwi będą wymagały kłopotliwej konserwacji.
Drewniane.
Na skrzydła używa się głównie drewna sosny, modrzewia, jesionu, dębu, buka i mahoniu. Skrzydła drewniane są wytrzymałe, mają małą rozszerzalność termiczną i dobrze izolują cieplnie. Wymagają ostrożnego czyszczenia preparatami do pielęgnacji drewna (mleczko, pasta), a co 4-8 lat - malowania lub lakierowania. Bardzo zniszczone trzeba przedtem oszlifować i oczyścić.
Stalowe.
Skrzydła z blachy ocynkowanej często stosuje się w drzwiach antywłamaniowych, ponieważ są bardzo wytrzymałe. Wykańcza się je odpornymi na ścieranie i zarysowania farbami proszkowymi lub winylowymi. Nie wymagają żadnej konserwacji.
Z PVC.
Stosowane nieco rzadziej od poprzednich, są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają konserwacji - wystarczy je myć wodą z dodatkiem łagodnego środka do mycia. Mogą za to być mniej odporne na działanie promieni słonecznych, a zniszczone (np. rozpuszczalnikiem albo głęboko zadrapane) - nie dadzą się skutecznie odnowić.
Aluminiowe.
Nie są u nas popularne, ale warto wiedzieć, że są lżejsze i bardziej odporne na korozję od stalowych i nie wymagają żadnej konserwacji. Ich skrzydła wykonuje się z profili aluminiowych i wypełnia pianką poliuretanową, pokrytą z obu stron lakierowaną lub foliowaną blachą aluminiową.
Z włókna szklanego.
Drzwi wciąż mało popularne i rzadko kupowane; mają skrzydła o konstrukcji płytowej (płyty ze sprasowanego włókna szklanego), z drewnianą ramą i wypełnieniem z pianki poliuretanowej.
Im więcej zamków, tym lepiej?
Wcale nie. Nie powinno być ich więcej niż trzy, bo większa liczba znacząco nie poprawi bezpieczeństwa, a niepotrzebnie osłabi konstrukcję drzwi. Standardowo drzwi kupuje się z dwoma zamkami: podklamkowym (montowanym wraz z mechanizmem klamki) i wpuszczanym (z wymienną wkładką), który można wymieniać bez potrzeby demontażu całego mechanizmu. Jest to wygodne, ponieważ na czas budowy pozostawia się w zamku wkładkę tzw. budowlaną, a po jej zakończeniu wymienia się na wkładkę docelową. Jako trzeci warto zamontować zamek wierzchni, z pokrętłami od strony wewnętrznej.
Ładnie wyglądają drzwi wejściowe z przeszkleniami o różnym kształcie; nie tylko zdobią one same drzwi, ale też doświetlają znajdujące się za nimi pomieszczenie, na przykład wiatrołap. Kto z góry odrzuca przeszklone drzwi z obawy, że są mniej bezpieczne albo zimniejsze, powinien ponownie rozważyć taki wariant - na przeszklenia zamówić szyby zespolone ze szkła termoizolacyjnego i całkowicie bezpiecznego: antywłamaniowego lub nawet kuloodpornego. Razem z drzwiami trzeba kupić ościeżnicę i próg - znajdują się w standardowym zestawie i wliczone są w cenę. Dodatkowo, za dopłatą, można dokupić między innymi ozdobną klamkę, wizjery, skrzynki na listy, kołatki, samozamykacze, czasem nawet daszki nad drzwi. Dla tych, którzy planują wymianę drzwi, przeznaczone są progi renowacyjne i ościeżnice, które można nakładać na stare elementy.
Zanim kupisz
Zamawiając drzwi, najlepiej zaprosić na budowę przedstawiciela firmy, aby sam zmierzył otwór drzwiowy - w ten sposób unika się ewentualnych problemów, gdyby się okazało, że zamówione drzwi nie pasują. Usługa taka jest bezpłatna albo kosztuje naprawdę niewiele. Należy też pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze, trzeba sprawdzić, czy wygodniejsze będą drzwi prawe czy lewe, po drugie - czy mają się otwierać na zewnątrz czy do wewnątrz. Przepisy nie regulują tej kwestii, ale za lepsze rozwiązanie przyjmuje się to pierwsze: na zewnątrz (takie drzwi trudniej wyważyć). Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach lepsze są drzwi otwierane do wewnątrz - na przykład gdy podest przed drzwiami jest mały i wąski i trzeba się cofać do jego krawędzi, by otworzyć drzwi. Drzwi otwierane do wewnątrz zaleca się też w okolicach, gdzie pada dużo śniegu.
Drzwi antywłamaniowe
Ich budowa różni się nieco od zwykłych drzwi wejściowych - zamiast ramy z drewna pokrytej płytą OSB lub sklejką mają ruszt z kształtowników stalowych pokryty dwiema warstwami blach stalowych. Drzwi antywłamaniowe zazwyczaj wykończone są płytami pokrytymi okleiną drewnopodobną albo blachą; stosuje się też okładziny drewniane z ozdobnym profilowaniem naśladującym drzwi płycinowe. Drzwi antywłamaniowe mają przeważnie jeden zamek, którego rygle i bolce na obwodzie skrzydła wysuwane są w trzech lub czterech kierunkach. W takich drzwiach mogą być co najwyżej dwa zamki - większa ich liczba osłabiłaby konstrukcję drzwi i mogłaby opóźniać ucieczkę w razie pożaru.
Uwaga: kupując atestowane drzwi antywłamaniowe, można uzyskać zniżkę na zakup polisy ubezpieczeniowej, chroniącej przed stratami w następstwie kradzieży.
Montaż - najlepiej z firmą
Zamówienie montażu u producenta nie jest wprawdzie obowiązkowe, jednak lepiej to zrobić - tym bardziej że nie jest to wcale łatwe zadanie. Za montaż drzwi trzeba zapłacić osobno. Koszt montażu zależy od "złożoności" drzwi, na przykład liczby skrzydeł czy elementów uzupełniających. Drzwi antywłamaniowe wymagają szczególnie precyzyjnego montażu, dlatego powinien je założyć autoryzowany serwis. Samodzielny montaż może spowodować utratę gwarancji i prawa do zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym.
Drzwi wejściowe oferują m.in. firmy:
DUBIŃSKI, tel. 0*58 531 49 70, www.dubinski.com.pl
JAX, tel. 0*22 559 10 44, www.jax.pl
JOCZ, tel. 0*87 421 85 92, www.jocz.pl
POL-SKONE, tel. 0*81 744 30 11, www.pol-skone.com.pl
PORTA KMI POLAND, tel.0*58 677 81 00, www.porta.com.pl
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, infolinia: 0 800 122 822, www.sokolkasa.pl
STOLARKA WOŁOMIN SA, tel. 0*22 776 30 51, www.stolarka.com.pl
URZĘDOWSKI, tel. 0*74 819 03 35, www.urzedowski.pl
Drzwi antywłamaniowe oferują m.in. firmy:
DIERRE POLSKA, tel. 0*22 816 02 99, www.dierre.com.pl
GERDA, tel. 0*22 868 32 37, www.gerda.p
JUWENT, tel. 0*81 865 27 42, www.juwent.pl
METALPLAST LOB, tel. 0*65 529 22 25, www.lob.pl
STOLARKA WOŁOMIN SA, tel. 0*22 776 30 51, www.stolarka.com.pl
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?
Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?
Drzwi zewnętrzne do domu – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Drzwi przesuwne z zintegrowaną roletą tekstylną
Drzwi nadają styl
Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Drzwi metalowe - ciekawe propozycje na rynku