Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jeden klucz do wszystkich zamków

Michał Mikołajski

Zamek, poza solidnymi drzwiami, jest jednym z ważniejszych elementów ochrony przed włamaniem. Szczególnie zaś ten, który służy jako główny w drzwiach wejściowych. Zamki mogą mieć elektroniczne programowane klucze, różnicujące możliwość dostępu do pomieszczeń lub pozwalające otwierać wszystkie drzwi tylko jednym.

zamki drzwi wejściowe
Drzwi
Fot. Gerda
Zwykle jest to zamek wpuszczany, czyli montowany wewnątrz skrzydła drzwi. Jako główne zamki służą modele z wkładką patentową oraz listwowe. Najtańsze są zamki jednopunktowe (ryglujące skrzydło drzwi tylko w jednym miejscu), wyposażone w wymienną wkładkę bębenkową. Najdroższe zaś - centralne, w których obrotem klucza w jednym zamku uruchamiamy ryglowanie skrzydła w wielu punktach.

Wszystkie one, w nowoczesnych wydaniach, oferują jednak nie tylko bezpieczeństwo mechanicznych blokad, ale też możliwość łatwego określania, kto i do jakich pomieszczeń może mieć dostęp.

Zamek z wkładką

Choć wkładki są znanym od dawna i bardzo popularnym elementem zamków, w ich budowie nastąpił ostatnio największy postęp. Ich zaletą jest to, że można je zamontować właściwie do każdego zamka, który ma odpowiednio wycięty otwór.

Wkładki mają odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, a dekoracyjne powłoki niklowe, chromowe, mosiężne czy z brązu pozwalają dobrać typ wykończenia dostosowany do wyglądu drzwi. Należy jednak podkreślić, że antywłamaniowe wkładki ze skomplikowanym kluczem powinny być montowane tylko w mocnych drzwiach. Inaczej nie ma to sensu - mocny zamek w słabych drzwiach to tylko niepotrzebny wydatek (a im bardziej skomplikowana wkładka, tym więcej kosztuje).

Wysokie ceny wynikają z tego, że ten stosunkowo mały element zamka wyposaża się w funkcje znane uprzednio z dużych zamków. Zgodnie z obecnymi trendami skomputeryzowanego świata, następuje miniaturyzacja (mały wymienny element wykonuje "poważne" zadania), uniwersalizacja (jeden element spełnia wiele funkcji) i elektronizacja (element "nafaszerowany" elektroniką, aby dla wygody i oszczędności czasu "zgadywał" potrzeby użytkownika).

Rodzaje wkładek

Podstawową zaletą wkładek bębenkowych (cylindrycznych) jest ich uniwersalność - znormalizowane wymiary umożliwiają zastosowanie ich w zamkach wielu producentów. Dostępne są wkładki standardowe z jednym rzędem zastawek (jest ich 5 lub 6) oraz patentowe, z maksymalnie czterema rzędami zastawek położonych w różnych płaszczyznach, co umożliwia prawie nieograniczoną liczbę kombinacji nacięć na kluczu.

Zastawki są dociskane do nacięć na kluczu za pomocą małych sprężynek. Gdy położenie zastawek odpowiada nacięciom na kluczu, wkładka otwiera się bądź zamyka.

Elektroniczne. Ostatnio pojawiły się też wkładki elektroniczne - łączące zalety wkładek bębenkowych, czyli możliwość instalowania w zamkach od różnych producentów, z rozbudowanymi funkcjami modułów elektronicznych.

W takiej wkładce, w miejscu gdzie zwykle jest element sprawdzający nacięcia na kluczu, umiejscowiona jest gałka elektroniczna. Gdy zbliżymy do niej odpowiednio zakodowany identyfikator - zamek zareaguje.

Właściciel domu, wyposażony w specjalny identyfikator funkcyjny, może nadawać lub kasować uprawnienia identyfikatorów innych użytkowników. Ten system identyfikacji można uzupełnić o inne elementy, znane z typowych zamków elektronicznych - numeryczną klawiaturę i czytnik linii papilarnych. Aby otworzyć drzwi, trzeba więc wpisać kod na klawiaturze oraz zbliżyć prawidłowy identyfikator do wkładki. Taki wielopoziomowy system jest bezpieczniejszy, ale również droższy.

Mechatroniczne. To rozwiązania mieszane, w których do klucza mechanicznego (z wycięciami) dodano elementy elektroniczne (umiejscowione w główce klucza). Włożenie klucza do wkładki uaktywnia układ elektroniczny i transmisję danych na częstotliwości radiowej (w kluczu montuje się baterię i wskaźnik stanu jej naładowania). Podobnie jak we wkładkach elektronicznych, każda ma klucz funkcyjny pozwalający nadawać i kasować uprawnienia kluczy innych użytkowników. Klucz funkcyjny jest zwykle w innym kolorze niż klucze użytkowników, aby ich nie pomylić.

Dostęp kontrolowany

Zamki z wkładką bębenkową mogą być elementem rozmaitych systemów kontroli dostępu.

System jednego klucza. Pozwala otwierać kilka, a nawet kilkanaście wkładek przy użyciu jednego klucza. Wkładki można montować w zamkach w drzwiach wejściowych i wewnętrznych, ale również w bramach (garażowej i wjazdowej), skrzynce na listy itp. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie nosimy pęku kluczy, wadą - gdy zgubimy klucz, nie dostaniemy się nigdzie - ani na działkę, ani do garażu, ani do żadnego pomieszczenia w domu. Oczywiście, tylko dopóki nie dorobimy nowego.

System generalnego klucza. Rozwiązanie zwane z angielska Master Key polega na wprowadzeniu uprawnień dla poszczególnych kluczy. Ten należący do właściciela domu otworzy wszystkie zamki. Klucz osoby sprzątającej dom natomiast zadziała tylko na drzwi wejściowe, ale nie będzie mógł na przykład otworzyć drzwi do gabinetu - jeśli tak zaprogramujemy jej klucz.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jeden klucz do wszystkich zamków