Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Właściwy klucz do zamka

Michał Mikołajski

Mimo że coraz więcej zamków w zasadzie nie potrzebuje tradycyjnego klucza, wciąż jest on podstawowym narzędziem otwierania i zamykania drzwi (o czym mogą się przekonać posiadacze nowoczesnych elektronicznych zamków, gdy zabraknie prądu).

zamek drzwi wejściowe
Jeśli zgubimy klucz do zamka z wkładką bębenkową, trzeba będzie ją przekodować lub wymienić.
Fot. Assa Abloy
Klasyczny klucz nie odchodzi więc do lamusa, o czym mogą świadczyć choćby zamki dwukluczowe z dodatkową blokadą, uruchamianą drugim kluczem - aby dostać się do domu, jednym kluczem zwalniamy blokadę, a drugim otwieramy drzwi. Jest to nieco uciążliwe, ale znacznie podnosi poziom zabezpieczeń, które musi pokonać włamywacz.

Gdy zgubimy klucz. Zamki renomowanych firm mają klucze dorabiane na podstawie karty kodowej klienta - co zapewnia łatwą identyfikację osoby, która taki klucz dorabia. Nowoczesne zamki zapewniają ponad miliard kombinacji wzoru klucza, co gwarantuje niepowtarzalność każdego zamka.

Jeśli mamy zamki z wkładkami bębenkowymi, czeka nas wymiana wkładek lub ich przekodowanie. Gdy zgubimy klucz piórowy, najczęściej konieczna jest wymiana całego zamka. Pojawiły się już jednak zamki z wymiennymi bloczkami, pozwalające na nieskończoną liczbę wymiany kluczy. W razie kradzieży, zagubienia czy przypuszczalnego skopiowania klucza, wystarczy wymienić seryjny centralny bloczek na inny, wyposażony w nowy zestaw kluczy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Właściwy klucz do zamka