Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykończenie elewacji - panele z tworzyw sztucznych

Anna Ukielska

Panele elewacyjne z tworzyw sztucznych to alternatywa dla sidingu. Mogą imitować deski, kamień lub cegły.

panele elewacyjne
Fasada z paneli elewacyjnych imitujących klinkier w trakcie układania
Fot. Klinkier-Plast
Panele elewacyjne robi się z PVC z dodatkami uszlachetniającymi, zwiększającymi ich odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Specjalna powłoka polimerowa sprawia, że panele te są odporne na promieniowanie UV. Ich niewątpliwe zalety to również duża wytrzymałość, szybki montaż i łatwość w utrzymaniu czystości.

Budowa i wygląd

W odróżnieniu od sidingu, panele elewacyjne z tworzyw sztucznych mogą występować w postaci większych elementów niż pojedyncze deski. Najpopularniejsze są arkusze zawierające 3-4 rzędy okładziny. Do wyboru mamy nie tylko panele imitujące okładzinę z desek, ale także takie, które po zamocowaniu na ścianie wyglądają jak klinkier albo kamień. Te ostatnie robi się z wysokiej jakości PCV oraz piasku kwarcowego ze środkiem wiążącym. Powstałe w ten sposób "cegiełki" są odporne na zmiany temperatury, nie pękają i nie kruszą się, nie korodują i nie zmieniają koloru.

Montaż

Panele montuje się do rusztu (drewniany, stalowy lub z PVC - zależnie od zaleceń producenta), przytwierdzonego do ściany za pomocą kołków rozporowych. Układanie paneli zaczyna się od dołu, dokładnie przestrzegając zaleceń podanych w instrukcji. Montaż jest bardzo prosty - ułożenie 1 metra kwadratowego trwa około godziny. Między listwami rusztu można ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu (albo - jeśli nie ma takiej potrzeby - zostawić puste miejsce).

Konserwacja i trwałość

Producenci dają na panele elewacyjne od 10 lat gwarancji. Konserwacja polega jedynie na myciu, ewentualnie wymianie uszkodzonego elementu na nowy.

Cena

Koszt 1 metra kwadratowego elewacji z paneli z tworzyw sztucznych to 60-80 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wykończenie elewacji - panele z tworzyw sztucznych