Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cokół: cofnięty czy wysunięty?

Cezary Jankowski

Część cokołowa zewnętrznych ścian zazwyczaj jest cofnięta, zdarza się jednak, że inwestorzy decydują się na cokół wysunięty. Trzeba także pamiętać o tym, że wykończenie cokołu zależy od konstrukcji ściany.

cokół, elewacja
Cokół ze względów funkcjonalnych jest zwykle cofnięty o 2-3 cm
Fot. Hanna Długosz
Ze względów funkcjonalnych cokół budynku powinien być cofnięty o 2-3 cm od płaszczyzny elewacji, co umożliwia swobodny spływ wody, ułatwia samooczyszczanie i zapobiega wnikaniu wilgoci pod warstwę wykończeniową. Zaciekaniu wody zapobiega też utworzenie na brzegu uskoku kapinosa - wypukłej krawędzi uniemożliwiającej "pełzanie" wody.

Na cokół wysunięty możemy zdecydować się jedynie wtedy, gdy szczególnie zależy nam na wybranej formie jego wykończenia, a konstrukcja ściany nie pozwala na uzyskanie jego cofnięcia. Przy takim rozwiązaniu musimy zadbać o staranne uszczelnienie styku cokołu z elewacją i zapobieżenie zaleganiu wody na półce cokołowej.

Cokół a konstrukcja ściany

O formie wykończenia cokołu warto pomyśleć już na początku budowy, gdyż niektóre rozwiązania wymagają postawienia dostatecznie szerokich fundamentów czy utworzenia uskoku na elewacji. Istotna będzie technologia, w jakiej stawiane są ściany - przy jednowarstwowej cokół zwykle wykańcza się tynkiem, przy dwuwarstwowej korzystamy najczęściej z okładzin, a w technologii trójwarstwowej cokół można wymurować z cegły bądź kamienia.

Ściana jednowarstwowa. Uskok można uzyskać, wysuwając ściany nadziemia w stosunku do fundamentowych.

Ściana dwuwarstwowa. Cofnięcie części cokołowej łatwo można uzyskać, różnicując grubość ocieplenia.

Ściana trójwarstwowa. Cokół robi się, murując go jako ściankę elewacyjną.

Materiały na cokoły oferują m.in.:

CRH Klinkier, www.crh-klinkier.pl, tel. 32 23 94 100

Libet, www.libet.pl, infolinia 801 542 381

Polbruk, www.polbruk.pl, tel. 58 554 59 45

Pozbruk, www.pozbruk.pl, tel. 61 814 45 00

Röben, www.roben.pl, tel. 71 39 78 188

Semmelrock, www.semmelrock.pl, tel. 25 756 21 004

Wienerberger, www.wienerberger.pl, tel. 22 514 21 00

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Cokół: cofnięty czy wysunięty?