Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podłogowe: Wykładzina na podłogówce

Odpowiada Jacek Janus

Na całej podłodze parterowego domu będę miała ogrzewanie wodne. Chciałabym w sypialniach ułożyć wykładzinę dywanową. Czy jest to możliwe? Anna M.

Wykonywanie podłogi z ogrzewaniem wodnym
Wykonywanie podłogi z ogrzewaniem wodnym
Fot. Lafarge
Obecnie na ogrzewaniu podłogowym - zarówno wodnym, jak i elektrycznym - montuje się wszystkie rodzaje podłóg. Gdy więc chcemy mieć miękko pod stopami w sypialni, nie ma przeszkód, aby na ciepłej podłodze ułożyć wykładzinę dywanową.

Wykończenie posadzki

Ogrzewanie podłogowe zapewnia najbardziej zbliżony do ideału rozkład temperatury - najcieplej jest przy podłodze, czyli tam, gdzie chłód jest dla człowieka najbardziej odczuwalny. Co więcej, po zamontowaniu ogrzewanie podłogowe pozostaje niewidoczne, nie przeszkadza więc w aranżacji wnętrza.

Ciepła podłoga wymaga jednak wykończenia odpowiednim materiałem. Musi on na pewno dobrze przewodzić ciepło oraz być odporny na ciągłe wahania temperatury i wilgotności. W przeciwnym razie, posadzka szybko się zniszczy. Skutkiem tego będą także wyższe rachunki za ogrzewanie - żeby uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, będziemy musieli podnieść temperaturę wody grzejnej przygotowywanej przez kocioł.

Dlatego najlepiej ciepłą podłogę wykończyć płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Dobrze sprawdzą się też niektóre rodzaje parkietu i paneli laminowanych; obecnie można również ułożyć na niej wykładzinę dywanową.

Specjalne wykładziny

Na ogrzewanie podłogowe można stosować wykładziny dywanowe (cena: 19-169 zł/m2) wyłącznie dopuszczone przez producenta do do ułożenia na takiej instalacji.

Oznaczenia. Współcześnie produkowane wykładziny są wykonane z bezpiecznych materiałów. Pod wpływem ogrzewania nie wydzielają szkodliwych substancji. O ich przeznaczeniu na ogrzewanie podłogowe informuje specjalne oznaczenie w postaci piktogramu umieszczonego na etykietach. Jeśli nie ma takiego symbolu, można poprosić sprzedawcę o kartę techniczną produktu, na której nie może zabraknąć tej informacji. Brak piktogramu oznacza, że wykładzina nie nadaje się na ciepłą podłogę.

Opór cieplny. Parametr ten powinien być jak najniższy i nie może przekraczać 0,17 m2.K/W. Ważna jest też waga runa, która powinna wynosić między 1000-1300 g/m2. Może być wyższa (maksymalnie 2000 g/m2), ale im bardziej gęste i wysokie jest runo, tym wolniej ciepło będzie przepływać w górę i tym niższa będzie efektywność ogrzewania.

Podkład. Najlepiej, jeśli spód wykładziny jest syntetyczny. Tylko takie podkłady mają najmniejszą izolacyjność. Do najlepiej przewodzących ciepło należą wykładziny tkane na podkładzie z syntetycznej juty. Wykładziny takie są dodatkowo w nazwie oznaczone skrótem AB.

Rodzaj włókna. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o surowiec, z którego wykonana jest wykładzina. Można stosować zarówno wykładziny z włókien syntetycznych (poliamid, polipropylen), jak i naturalnych (wełna).

Montaż

Niezwykle ważne jest także bardzo staranne ułożenie wykładziny bezpośrednio na jastrychu. Niedopuszczalne są jakiekolwiek szczeliny powietrzne między wykładziną a podkładem, ponieważ stanowiłyby one dodatkową izolację cieplną.

Materiał należy zatem przyklejać na całej powierzchni, używając specjalnych klejów, odpornych na działanie temperatury do 50°C. Ogrzewanie należy wyłączyć na 24 godziny przed rozpoczęciem montażu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie podłogowe: Wykładzina na podłogówce