Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marmur na podłodze - tak czy nie?

Odpowiada Bartosz Domański

Wykańczam dom - na podłodze w kuchni i w łazienkach planuję ułożyć płytki z marmuru. Znajomi odradzają mi to jednak, mówiąc, że marmur nie nadaje się do układania na podłogach - czy to prawda? Sprzedawca twierdzi, że można zrobić marmurową podłogę, pod warunkiem, że kamień zostanie zaimpregnowany, a do klejenia zostanie użyty odpowiedni klej. Kto ma rację? Monika J.

LAZIENKA WNETRZE KABINA PRYSZNICOWASTYLIZACJA NIGELA HOPEFOT. ALEX PAVLOVIC ( KARL JORGENSON )CZTERY KATY NR SPECJALNY 1/2006 - LAZIENKI - WIOSNA 2006 - 1/2006
Marmurowa podłoga wygląda efektownie, ale jest trudna do utrzymania w czystości
Fot. Alex Pavlovic
Marmur nie jest najlepszym materiałem do wykańczania podłóg, gdyż - ze względu na dużą porowatość i chłonność - trudno utrzymać go w czystości. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzi się granit. Jeśli jednak bardzo zależy nam na marmurowej podłodze, możemy ją zrobić; trzeba tylko pamiętać, że będzie wymagała specjalnej konserwacji.

Czym przyklejać marmur

Do przyklejania płyt z nasiąkliwego kamienia, zwłaszcza z jasnego marmuru, przeznaczone są specjalne zaprawy na bazie białego cementu. Użycie tradycyjnych zapraw z szarego cementu (zawierającego tlenki żelaza) mogłoby spowodować trwałe przebarwienie kamienia.

Dobra zaprawa do marmuru powinna też:

- zawierać tras, który zapobiega wykwitom wapiennym;

- szybko wiązać - dzięki temu czas penetracji wody w strukturę kamienia jest krótki (część związków chemicznych zawartych w kamieniu i powodujących przebarwienia uaktywnia się pod wpływem długiego zawilgocenia);

- być upłynniona - by dokładnie wypełnić przestrzeń pod płytą po jej dociśnięciu. Płyty przylegające całą powierzchnią do podłoża nie są narażone na pęknięcie.

Jak dbać o marmurową podłogę

Marmur to kamień porowaty i chłonny, a więc trudny do utrzymania w dobrym stanie. Niszcząco działają na niego nawet najsłabsze kwasy (na przykład cytryna czy ocet), szybko też robią się na nim plamy z tłuszczu, a nawet wody. Dlatego powierzchnię marmurowych płyt należy systematycznie impregnować i chronić przed substancjami mogącymi powodować zniszczenie. Do mycia marmurowej podłogi można używać tylko specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Niektóre dodatkowo mogą poprawiać wygląd kamienia, na przykład pogłębiając jego naturalny kolor albo połysk.

Wybór środków do zabezpieczania, czyszczenia i konserwacji marmuru jest duży. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnego preparatu - wynika to z odmiennego składu chemicznego różnych skał - i wybrać taki, który jest zalecany do kamienia ułożonego na naszej podłodze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Marmur na podłodze - tak czy nie?