Zaprawy samopoziomujące
Z zapraw samopoziomujących, nazywanych również samorozlewnymi można wykonywać różnego rodzaju podkłady pod posadzki.
Rodzaje
Podkłady cementowe bez specjalnych dodatków (np. emulsji uelastyczniającej) są wrażliwe na działanie podwyższonej temperatury, mogą więc pękać i kruszyć się pod jej wpływem. Z tego powodu nie zaleca się ich stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Zapraw gipsowych nie powinno się stosować w pomieszczeniach wilgotnych ani na zewnątrz budynku. Ze względu na korozyjne działanie gipsu na stal wszystkie elementy stalowe, które będą miały bezpośredni kontakt z wylewką gipsową, należy odpowiednio zabezpieczyć (np. lepikiem asfaltowym).
Do czego jaki podkład?
Przygotowanie podłoża
Podłoże pod zaprawę wyrównującą powinno być szorstkie. Dlatego z podłoża cementowego należy usunąć (skuć) warstwę zastygłego na nim lśniącego mleczka cementowego, a podłoże gipsowe - przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym oraz szczotkami stalowymi. Takie zabiegi powinny polepszyć przyczepność zaprawy. Ewentualne uszkodzenia podłoża betonowego należy wypełnić zaprawą zalecaną przez producenta.
Podłoże, na którym będzie ułożona zaprawa samopoziomująca, powinno być odpowiednio wytrzymałe (przynajmniej 12 MPa), suche (do 3%) oraz czyste. Zapraw nie należy układać na podłożu, które się kruszy, ugina albo jest zatłuszczone.
Przed wylaniem zaprawy podłoże trzeba odkurzyć, a potem zagruntować preparatem polecanym przez jej producenta. Zadaniem preparatu gruntującego jest zwiększenie przyczepności i wytrzymałości powierzchniowej podłoża, a także utrudnienie odciągania przez nie wody ze świeżo wylanej zaprawy (mogłoby to spowodować pogorszenie wytrzymałości wiążącej warstwy, a nawet późniejsze jej odspajanie się i pękanie). Gruntowanie sprzyja też dobremu wypoziomowaniu zaprawy, bo na zagruntowanym podłożu łatwiej ją rozprowadzić.
Układanie i pielęgnacja
Uwaga! Producenci zawsze podają, w jakiej temperaturze zaprawa może być stosowana. Zazwyczaj zalecają, by nie układać jej w temperaturze niższej niż 5-10°C ani wyższej niż 30°C.
Suchą zaprawę miesza się z wodą w wiadrze, używając wiertarki z mieszadłem. Jeżeli zaprawa przeznaczona jest na podłoże odkształcalne (np. z ogrzewaniem podłogowym), do niektórych mieszanek trzeba dodać roztworu emulsji uelastyczniającej.
Jeżeli powierzchnia wylewek jest duża (np. są to podłogi w całym nowo wybudowanym domu), zaprawę można przygotować i wylewać z zastosowaniem agregatu. Gotową zaprawę wyrównującą układa się najpierw wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Jeśli podłogi wylewane są w całym domu, prace zaleca się rozpocząć od najwyższej kondygnacji.
- Więcej o:
Szerokie panele i nowoczesne sposoby na szybki oraz wygodny montaż podłogi
Szybkowiążące i szybkoschnące systemy podłogowe
Drewniane podłogi od Świata Podłóg — naturalne piękno w Twoim domu!
Nowa odsłona salonu Świat Podłóg na Alejach Jerozolimskich
Płytki ceramiczne na podłodze
Jak wybrać idealne drewniane schody?
Drewno na ogrzewaniu podłogowym
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz