Suchy jastrych
Do wykonania suchych jastrychów służą specjalne płyty gipsowo-kartonowe albo gipsowo-włóknowe: pojedyncze lub zbudowane z dwóch zespolonych płyt (te drugie są przesunięte względem siebie w taki sposób, że na krawędzi powstaje zakład, więc łatwo je łączyć).
Są dość lekkie, a więc przydatne wszędzie tam, gdzie nie można zbytnio obciążać stropów.
Rodzaje
Gipsowo-kartonowe. Mają rdzeń gipsowy obłożony dwustronnie kartonem. Są odporne na ogień, ale wrażliwe na wilgoć, dlatego przeznaczone są tylko do pomieszczeń suchych.
Gipsowo-włóknowe. To płyty z celulozy i gipsu prasowane pod wysokim ciśnieniem. Odporniejsze od poprzednich na ogień i wilgoć. Można je stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i okresowo wilgotnych.
Podłoże pod suche jastrychy
Nie musi być tak starannie przygotowane jak pod zaprawy samopoziomujące. Małe nierówności podłoża można zlikwidować, układając na nim tekturę falistą lub włókninę izolacyjną. Większe można wyrównać płynną szpachlówką (należy wtedy wstrzymać się z dalszymi pracami do jej wyschnięcia), albo suchą podsypką oferowaną przez producentów płyt (po jej wysypaniu i wyrównaniu łatą prace można od razu prowadzić dalej). Następnie układa się folię polietylenową, wywijając jej brzegi 10 cm na ściany. Folia chroni elementy jastrychu przed podciąganiem wilgoci z podłoża betonowego, które styka się bezpośrednio z gruntem.
Układanie suchego jastrychu
- Jastrych z płyt pojedynczych układa się w dwóch lub trzech warstwach (zależnie od obciążeń, jakim będzie poddawany podczas eksploatacji). Pierwszą warstwę płyt - podkładową - układa się na podsypce w kierunku od drzwi do wnętrza pomieszczenia, a wierzchnią - poprzecznie w stosunku do niej, z przesunięciem krawędzi podłużnych przynajmniej o 20 cm, po czym przesunięte krawędzie mocuje się wkrętami lub zszywkami.
- Jastrych z płyt podwójnych układa się w jednej warstwie. Pomiędzy ścianą a płytami należy wykonać izolację akustyczną z taśmy izolacyjnej. Przed ułożeniem na suchym jastrychu posadzki gruntuje się go preparatem zalecanym przez producenta płyt. Czasami zaleca się, by jastrych dodatkowo pokryć masą szpachlową do utwardzania płyt.
- Więcej o:
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?
Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli
Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych
Jak zachować poziom podłogi z płytek? Jak wybrać odpowiedni system wyrównujący?
Czym jest wylewka anhydrytowa i jakie ma właściwości?
Chevron, czyli francuska elegancja – piękna i trwała podłoga drewniana w jodełkę od Jawor-Parkiet