Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Suchy jastrych

red.

Do wykonania suchych jastrychów służą specjalne płyty gipsowo-kartonowe albo gipsowo-włóknowe: pojedyncze lub zbudowane z dwóch zespolonych płyt (te drugie są przesunięte względem siebie w taki sposób, że na krawędzi powstaje zakład, więc łatwo je łączyć).

Przycinanie płyty brzegowej
Przycinanie płyty brzegowej
Używa się ich przeważnie na stropach lub podłogach betonowych albo drewnianych - zazwyczaj po to, by uniknąć mokrych prac. Szybko się je układa, po czym można od razu korzystać z pomieszczeń.

Są dość lekkie, a więc przydatne wszędzie tam, gdzie nie można zbytnio obciążać stropów.

Rodzaje

Gipsowo-kartonowe. Mają rdzeń gipsowy obłożony dwustronnie kartonem. Są odporne na ogień, ale wrażliwe na wilgoć, dlatego przeznaczone są tylko do pomieszczeń suchych.

Gipsowo-włóknowe. To płyty z celulozy i gipsu prasowane pod wysokim ciśnieniem. Odporniejsze od poprzednich na ogień i wilgoć. Można je stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i okresowo wilgotnych.

Podłoże pod suche jastrychy

Nie musi być tak starannie przygotowane jak pod zaprawy samopoziomujące. Małe nierówności podłoża można zlikwidować, układając na nim tekturę falistą lub włókninę izolacyjną. Większe można wyrównać płynną szpachlówką (należy wtedy wstrzymać się z dalszymi pracami do jej wyschnięcia), albo suchą podsypką oferowaną przez producentów płyt (po jej wysypaniu i wyrównaniu łatą prace można od razu prowadzić dalej). Następnie układa się folię polietylenową, wywijając jej brzegi 10 cm na ściany. Folia chroni elementy jastrychu przed podciąganiem wilgoci z podłoża betonowego, które styka się bezpośrednio z gruntem.

Układanie suchego jastrychu

- Jastrych z płyt pojedynczych układa się w dwóch lub trzech warstwach (zależnie od obciążeń, jakim będzie poddawany podczas eksploatacji). Pierwszą warstwę płyt - podkładową - układa się na podsypce w kierunku od drzwi do wnętrza pomieszczenia, a wierzchnią - poprzecznie w stosunku do niej, z przesunięciem krawędzi podłużnych przynajmniej o 20 cm, po czym przesunięte krawędzie mocuje się wkrętami lub zszywkami.

- Jastrych z płyt podwójnych układa się w jednej warstwie. Pomiędzy ścianą a płytami należy wykonać izolację akustyczną z taśmy izolacyjnej. Przed ułożeniem na suchym jastrychu posadzki gruntuje się go preparatem zalecanym przez producenta płyt. Czasami zaleca się, by jastrych dodatkowo pokryć masą szpachlową do utwardzania płyt.

    Więcej o:

Skomentuj:

Suchy jastrych