Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fuga nie do zdarcia

Odpowiada: Michał Nowakowski

Kupiłem płytki do łazienki i fugę epoksydową. Fachowiec stwierdził, że fuga jest gruboziarnista i nie jest w stanie wcisnąć jej w niektórych miejscach. Na dodatek na płytkach zostały matowe zacieki, których glazurnik nie potrafi usunąć. Czy to wina fugi, czy fachowca? I co teraz mogę zrobić? Krzysztof Z. z Supraśla

Fuga epoksydowa jest bardzo trwała i odporna na wodę, ale wymaga umiejętnej aplikacji
Fuga epoksydowa jest bardzo trwała i odporna na wodę, ale wymaga umiejętnej aplikacji
Fot. BASF
Aby odpowiedzieć na pytanie, czym można usunąć z płytek ceramicznych fugę epoksydową, powinniśmy uzmysłowić sobie, jakie ma ona właściwości i przeznaczenie oraz jakie są tego skutki.

Spoiny te są chemoodporne i wodoszczelne (o praktycznie zerowej nasiąkliwości). Ponadto mają wysoką wytrzymałość mechaniczną. Zostały opracowane między innymi z myślą o zakładach przetwórstwa spożywczego, gdzie stosuje się różnego rodzaju związki chemiczne (w tym kwasy) oraz w pomieszczeniach z wodą stojącą np. basenach. Dlatego na fugi epoksydowe nie działa większość ogólnodostępnych środków chemicznych.

Jeśli plamy i smugi pozostałe po niewłaściwie zaaplikowanej fudze epoksydowej dałoby się doczyścić środkiem na bazie kwasu, oznaczałoby to, że fuga ta jest po prostu niskiej jakości.

Na rynku pojawiają się pewne środki chemiczne do usuwania fug epoksydowych. Jednak ich skuteczność u wielu klientów i wykonawców budzi mieszane uczucia. Środkiem, który może być w pewnym stopniu przydatny jest aceton techniczny (węglowodór pierścieniowy). Jeżeli jednak okaże się nieskuteczny, zabrudzenia, jakie pozostawiła spoina, można usunąć tylko w jeden sposób - mechanicznie. Oczywiście, podczas takiej operacji płytki zostałby zniszczone. Trzeba się więc nastawić na skuwanie i wymianę kafelków, z których w porę nie usunięto spoiny.

Poprawne wykonanie fugi epoksydowej

Jest dużo trudniejsze niż tradycyjnej. Nie bez powody wielu glazurników dolicza dodatkową opłatę (od 15 do 25 zł/m2, źródło: glazurnicy.pl), gdy zamiast tradycyjnej spoiny na bazie cementu mają zastosować fugę epoksydową. Wymaga to bowiem od wykonawcy wiedzy i wprawy. Doświadczony glazurnik na pewno nie pozostawi zanieczyszczeń do późniejszego usunięcia.

Fugę epoksydową powinno się nakładać w temperaturze otoczenia 12-25°C. Do mieszania oraz nakładania epoksydu należy stosować specjalne narzędzia, które nie będą wchodziły w reakcję chemiczną z preparatem. Niezwykle ważne jest bardzo dokładnie dozowanie składników i ich wymieszanie. Należy pamiętać także, że fuga epoksydowa schnie szybciej niż tradycyjna (cementowa), dlatego trzeba jej dużo mniej rozrabiać i nakładać na mniejsze powierzchnie. Ponadto niezwłocznie po nałożeniu należy zmyć pozostałości ciepłą lub wręcz gorącą wodą z dodatkiem spirytusu. Do tych czynności można użyć gąbki celulozowej, która nie wchodzi w reakcję ze składnikami fugi epoksydowej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Fuga nie do zdarcia