Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwórz dom na lato

Weronika Panne

Żeby panowało nie tylko na dworze, ale i w mieszkaniu, nie trzeba wiele pracy ani pieniędzy. Wystarczy odmalować ściany albo poprzestawiać meble i przynieść świeże kwiaty - dom odżyje

Okna

Latem możemy dać oczom odpocząć od sztucznego światła. Okna warto odsłaniać. - Przystrójmy je delikatnymi półprzezroczystymi tkaninami np. lnem, muślinem, w naturalnych kolorach, jak biel czy beż. Tych samych tkanin można użyć na obrusach i ozdobnych poduchach - radzi Aleksandra Jaszczuk, współwłaścicielka firmy projektującej i urządzającej wnętrza Modern Art Design. - W tym sezonie wzory na tkaninach powinny być subtelne, kwiatowe - dodaje druga właścicielka Aurelia Piekarska. - Moda w domu nie odbiega od ubraniowej. Łączymy barwy i desenie, które teoretycznie do siebie nie pasują. Jeśli lubimy zdecydowane kolory, wybierzmy np. nasyconą zieleń i róż, folkowe motywy.

Ściany

Tradycyjną biel możemy zastąpić np. kolorem nadmorskiego piasku. W tym sezonie modne są jednak nie tylko kolory natury: oliwkowy, złoty, zielony i beżowy, czekoladowy brąz, ale także morskie błękity i jasne odcienie fioletu jak lila. Ciekawie wyglądają ściany pomalowane na przemian różnymi kolorami albo w różnych odcieniach tej samej barwy.

Do ożywienia wnętrza można wykorzystać kolorowe tapety, a nawet okleić ścianę tkaniną. Jeszcze oryginalniejszym pomysłem jest wycięcie dużych kwadratów z materiału i zawieszenie ich na ścianie w formie obrazka. - Jeśli przystrajamy tapetą małe pomieszczenie, wykorzystujmy duże wzory. To optycznie powiększa pokój. W dużych pomieszczeniach możemy używać drobnych wzorów - radzi Ola Jaszczuk.

Pokój z balkonem

Żeby pokój przypominał letnią altanę, otoczmy się roślinami, na podłodze ułóżmy jasnozielony dywan, wstawmy wiklinowy kosz lub fotel. Zadbajmy też o dodatki. Drzwi można ozdobić roślinną fototapetą, np. beżową w sikorki (Leroy Merlin, 52 zł). Marynarskie wzory na pościeli przywiodą na myśl morze, a poduszki z haftami wiejską zagrodę. - Do wazonu wstawmy cięte kwiaty, najlepiej polny bukiet, a wieczorem zapalmy świece w jasnych lampionach - dodaje Aurelia.

Balkon przystrajamy nie tylko roślinami. Kto ma dużo miejsca, może zamontować hamak i plażowy parasol. Składany leżak przyda się także na wakacjach. Żeby było przytulniej, balustradę zasłaniamy bambusową matą, a płytki wykładamy sztuczną trawą (do kupienia w sklepach budowlanych i z wykładzinami).

Kuchnia i łazienka

Stół ożywi kolorowa zastawa. W sklepach znajdziemy mnóstwo barwnych szklanych lub plastikowych naczyń - od talerzy po kieliszki do szampana (Duni, 19 zł/8 szt.). Naturalną ozdobą będzie półmisek z wyłożonymi sezonowymi owocami.

Kuchnia i łazienka, tak jak reszta mieszkania, wcale nie muszą być białe. Pamiętajmy jednak, że farby do tych pomieszczeń powinny być odporne na wilgoć. Śnieżka i Dulux proponują np. te z dodatkiem silikonu lub lateksowe (odpowiednio ok. 23 zł i 56 zł za litr).

W łazience bez okna można ustawić sztuczne kwiaty, łudząco podobne do naturalnych (Pabagros.pl, od 1,50 zł, drzewko w doniczce od 150 zł). Do łazienki z oknem wstawmy żywe rośliny, które lubią wilgoć, np. begonie, bluszcz, paprocie, storczyki. Wymieńmy ręczniki na kolorowe, a pomieszczenie wypełnijmy zapachem nowego mydła, np. pomarańczowym (Stenders, 19,90 zł). Szafki można ożywić gotowymi naklejkami - kolorowe motyle, czarne cienie drzew albo japońskie smoki można kupić już za złotówkę, np. na Allegro.pl.    Więcej o:

Skomentuj:

Otwórz dom na lato