Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe zasilane prądem to dobry sposób na docieplenie pomieszczenia - zainstalowany termostat umożliwia precyzyjne regulowanie temperatury. Ze względu na wysokie koszty eksploatacji rzadko jest jedynym źródłem ciepła, ale sprawdza się jako uzupełnienie ogrzewania podstawowego.
Działanie i rodzaje
Do wyboru mamy przewody grzejne oraz maty grzewcze. Przewody są stałooporowe (utrzymują stałą moc niezależnie od temperatury otoczenia) i samoregulujące (dostosowują moc do temperatury w pomieszczeniu). Układa się je w wyżłobionych w podłożu rowkach (poziom podłogi się nie zmienia), bezpośrednio na płytkach ceramicznych (podłoga podnosi się o 2,1-2,6 cm) lub płytach izolacyjnych (poziom podłogi podwyższa się o 2,4 cm). Maty grzewcze to przewód o niewielkiej średnicy wpleciony w siatkę z tworzywa. Bywają samoprzylepne albo mocowane do podłoża zaprawą klejową. Całkowita grubość maty wynosi 3-4 mm, dzięki czemu podłoga podniesie się tylko o 1,3 cm. Temperaturę reguluje termostat.
Jak wybrać
Do podłóg pokrytych wykładziną dywanową, klepką lub panelami podłogowymi wystarczy moc 100 W/m kw., wykończonych terakotą albo kamieniem - 150 W/m kw. Maksymalna temperatura podłogi ze względów fizjologicznych i zdrowotnych (zbyt ciepła może powodować obrzęki i ból) nie powinna przekraczać: w pokojach i kuchniach 29 st. C, w łazience 34 st. C.
Zalety
Równomierne ogrzewanie pomieszczenia, przyjemnie ciepła powierzchnia podłogi, ogrzewanie przyjazne dla osób cierpiących na alergie i astmę, ponieważ nie powoduje unoszenia się drobin kurzu.
Wady
Długi czas nagrzewania powietrza w pomieszczeniu, poza tym w razie awarii trudno jest zlokalizować i usunąć ewentualne uszkodzenie.
- Więcej o: