Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

TEKST I WYBÓR: Małgorzata Margas ZDJĘCIA: producenci

Ogrzewanie podłogowe zasilane prądem to dobry sposób na docieplenie pomieszczenia - zainstalowany termostat umożliwia precyzyjne regulowanie temperatury. Ze względu na wysokie koszty eksploatacji rzadko jest jedynym źródłem ciepła, ale sprawdza się jako uzupełnienie ogrzewania podstawowego.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE. DSVF-150, przewody grzejne, moc 150 W/m kw., 352 zł/m kw., Devi
OGRZEWANIE PODŁOGOWE. DSVF-150, przewody grzejne, moc 150 W/m kw., 352 zł/m kw., Devi
Fot. producent
Elektryczne ogrzewanie podłogowe montuje się pod każdym rodzajem posadzki. Można je zainstalować nie tylko w trakcie budowy, ale także podczas remontu albo renowacji podłogi, ponieważ nie obciąża stropu oraz - w zależności od zastosowanego elementu grzejnego - nie zmieni grubości podłogi lub podwyższy ją jedynie o niecałe 3 centymetry.

Działanie i rodzaje

Do wyboru mamy przewody grzejne oraz maty grzewcze. Przewody są stałooporowe (utrzymują stałą moc niezależnie od temperatury otoczenia) i samoregulujące (dostosowują moc do temperatury w pomieszczeniu). Układa się je w wyżłobionych w podłożu rowkach (poziom podłogi się nie zmienia), bezpośrednio na płytkach ceramicznych (podłoga podnosi się o 2,1-2,6 cm) lub płytach izolacyjnych (poziom podłogi podwyższa się o 2,4 cm). Maty grzewcze to przewód o niewielkiej średnicy wpleciony w siatkę z tworzywa. Bywają samoprzylepne albo mocowane do podłoża zaprawą klejową. Całkowita grubość maty wynosi 3-4 mm, dzięki czemu podłoga podniesie się tylko o 1,3 cm. Temperaturę reguluje termostat.

Jak wybrać

Do podłóg pokrytych wykładziną dywanową, klepką lub panelami podłogowymi wystarczy moc 100 W/m kw., wykończonych terakotą albo kamieniem - 150 W/m kw. Maksymalna temperatura podłogi ze względów fizjologicznych i zdrowotnych (zbyt ciepła może powodować obrzęki i ból) nie powinna przekraczać: w pokojach i kuchniach 29 st. C, w łazience 34 st. C.

Zalety

Równomierne ogrzewanie pomieszczenia, przyjemnie ciepła powierzchnia podłogi, ogrzewanie przyjazne dla osób cierpiących na alergie i astmę, ponieważ nie powoduje unoszenia się drobin kurzu.

Wady

Długi czas nagrzewania powietrza w pomieszczeniu, poza tym w razie awarii trudno jest zlokalizować i usunąć ewentualne uszkodzenie.    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne ogrzewanie podłogowe