Styl fusion - fuzja kontrastów

Elżbieta Błasikiewicz

Jeszcze dziesięć lat temu mogło się wydawać, że wprowadzanie do minimalistycznych wnętrz starych mebli i przedmiotów o dekoracyjnych formach jest tylko chwilową modą. Czas pokazał, że to trwały trend, który bardzo szybko opanował również współczesne wzornictwo.

Zabytkowy fotel może być pokryty tkaniną zgodną ze stylem epoki, z której pochodzi, albo też materiałem o nowoczesnych wzorach.
Zabytkowy fotel może być pokryty tkaniną zgodną ze stylem epoki, z której pochodzi, albo też materiałem o nowoczesnych wzorach.
Fot. Agnieszka Żelazko, stylizacja: Aneta Kosiba
Styl nazywany fusion pojawił się na przełomie XX i XXI wieku jako wyraz sprzeciwu wobec panującego wtedy we wnętrzach minimalizmu, który pozbawiał je ciepła i indywidualizmu. Aby przełamać jego sterylny chłód, dekoratorzy zaczęli zestawiać meble o surowych formach i kolorystyce z ozdobnymi sprzętami z dawnych wieków. Ta kontrastowa mieszanka stylów tak się spodobała, że w krótkim czasie stała się niemal normą w aranżacji wnętrz. Designerzy nie pozostali w tyle za nową modą. Projektowane przez nich przedmioty o zaskakującym wyglądzie, jak na przykład plastikowe krzesła w stylu Ludwika XV, idealnie wpisywały się w ten nurt.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCo zwraca uwagę w stylu fusion

Mocny kontrast. Zestawiane na zasadzie przeciwieństw meble i inne przedmioty wprowadzają element zaskoczenia i swoistej zabawy, co w znacznej mierze buduje atmosferę wnętrza. Kontrast dotyczy nie tylko form i zdobień, ale również materiałów. I tak obok futurystycznych tworzyw sztucznych oraz technicznej stali czy szkła pojawiają się najszlachetniejsze gatunki drewna i niemal królewskie tkaniny.

Oszczędność aranżacyjna. Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, styl fusion rządzi się zasadami wypracowanymi przez minimalizm. Wnętrza nie mogą być przeładowane sprzętami i ozdobami, powinny być pełne światła i powietrza.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Przewaga prostoty. Sprzętów o ozdobnych formach powinno być znacznie mniej niż czysto funkcjonalnych. Wystarczy na przykład jeden fotel w starym stylu albo pałacowy żyrandol. Na ascetycznym tle będą jeszcze bardziej rzucać się w oczy.

Wzory. Nawiązują do dawnych epok, przede wszystkim baroku i rokoka, a także do stylów dwudziestowiecznych, między innymi op-artu czy pop-artu. Ale uwaga: tak samo jak mebli nie może być ich we wnętrzu zbyt wiele.

Neutralne kolory. Stosuje się je na dużych powierzchniach, takich jak ściany czy meble. Mocne barwy mogą pojawiać się tylko w detalach, na przykład na naczyniach, poduszkach.

Zobacz galerię zdjećZobacz także:

Ekologiczny - z natury elegancko i prosto

Industrialny - fabryka życia

Techno - szybkie tempo    Więcej o:

Skomentuj:

Styl fusion - fuzja kontrastów