Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna: jak ochronić mieszkanie przed upałem

Joanna Zawadzka

Najpopularniejsze są rolety i żaluzje, bo skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym ciepłem i ostrym światłem, a zarazem efektownie dekorują okno. Warto wypróbować również folie przeciwsłoneczne, które nakleja się bezpośrednio na szybę.

Rolety zwijane

Są produkowane z tkanin bawełnianych i poliestrowych. Przed upałem chronią te nieprzepuszczające światła, zwłaszcza podgumowane. Mogą być jednokolorowe, wzorzyste, a nawet z nadrukiem dowolnego zdjęcia (fotorolety). Producenci oferują dwa typy: wolno wiszące i kasetowe. W obu tkanina nawija się na drążek, tyle że w kasetowych jest on schowany w obudowie. Rolety wiszące mocuje się do okna, ściany lub sufitu, kasetowe - na skrzydle, do którego ściśle przylegają, bo tkanina przesuwa się w prowadnicach po bokach szyby. Dzięki temu roleta mniej się brudzi, szczelnie osłania okno (nawet jeśli jest uchylone) i nie tamuje ruchu powietrza. Podawana przez sprzedawców szerokość rolety oznacza zwykle szerokość samej tkaniny. Sprawdzając, czy będzie pasowała do okna, dodajmy 5-8 cm na drążek lub kasetę i prowadnice, w których się chowa. Szczególnie latem sprawdzają się rolety z tkanin z powłoką termoizolacyjną: podgumowane (Blackout) lub z powierzchnią odbijającą promienie słoneczne (Silver). Gwarantują one zaciemnienie wnętrza w stu procentach, tym samym skutecznie zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń.

Rolety rzymskie

Szyte są z efektownych grubych tkanin, również podgumowanych (Blackout). Tkanina zamocowana do ściany nad oknem lub do sufitu - dzięki poziomym listewkom - przy podciąganiu układa się w równe fałdy. W efekcie nawet podniesiona roleta tworzy szeroki ozdobny pas nad oknem.

Folie okienne

Nakleja się je na szybę; są samoprzylepne, ale ich montaż trzeba zlecić fachowcom. W upalne dni odbijają i absorbują do 80 proc. ciepła. Mają różne odcienie i delikatnie zabarwiają szybę, co dla osób w pomieszczeniu jest niedostrzegalne.

Żaluzje

Pozwalają regulować dopływ światła przez ustawianie lamelek (listewek) pod wybranym kątem; całkowite ich domknięcie powoduje pełne zaciemnienie wnętrza. Lamelki aluminiowe mają szerokość od 1,6 do 7 cm, drewniane - od 2,5 do 7 cm (ich barwa zależy od gatunku drewna, często są bejcowane albo malowane farbami kryjącymi). Nowością są żaluzje tekstylne, robione z usztywnionej tkaniny, z lamelkami o szerokości 5 cm; producenci oferują kilkanaście kolorów do wyboru. Żaluzje montuje się na oknie lub na ścianie nad wnęką okienną.

Pod dachem

Pomieszczenia z oknami połaciowymi są szczególnie narażone na nagrzewanie w upalne dni. Producenci okien oferują specjalne rolety ograniczające nasłonecznienie. Do wyboru mamy tradycyjne rolety wewnętrzne oraz półprzezroczyste markizy montowane na zewnątrz okna. Dla wygody do takich rolet można zamówić system sterowania z pilotem.
    Więcej o:

Skomentuj:

Okna: jak ochronić mieszkanie przed upałem