Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza: letnie porządki w sypialni

Tekst: Katarzyna Zawadzka Zdjęcia: producenci

Wakacje to dobry czas na generalne sprzątanie w sypialniach. O tej porze roku można szeroko otworzyć okna, wynieść rzeczy na balkon lub taras, a korzystając ze słonecznej pogody, wyprać kołdry - w ciepłe, wietrzne dni szybko wyschną.

TKANINY NA ŁÓŻKO z miłej dla ciała bawełny. Narzuta 210 x 280 cm .59,95 zł, pościel (poszwa 140 x 200 cm, 2 poszewki 80 x 70). 119 zł, poszewki 80 x 70 cm. 44,95 zł/2 szt., Tchibo
TKANINY NA ŁÓŻKO z miłej dla ciała bawełny. Narzuta 210 x 280 cm .59,95 zł, pościel (poszwa 140 x 200 cm, 2 poszewki 80 x 70). 119 zł, poszewki 80 x 70 cm. 44,95 zł/2 szt., Tchibo
Fot. producent
Zaczynamy od wyniesienia z sypialni kołder, poduszek, dywanów, mniejszych mebli i drobiazgów - łatwiej będzie dotrzeć do miejsc niedostępnych podczas codziennego sprzątania. A potem w ramach generalnych porządków:

1. Wymieniamy zasłony. Stare zabieramy do prania i wieszamy inne, lżejsze (w przeciwieństwie do zimowych nie muszą chronić przed chłodem).

2. Myjemy karnisze. Plastikowe szyny trzeba przetrzeć wilgotną szmatką, do metalowych zastosujmy rodek do pielęgnacji metalu.

3. Odsuwamy ciężkie meble i starannie odkurzamy podłogę, a także ściany za nimi.

4. Przecieramy sufit. Można to zrobić ciereczką owiniętą wokół szczotki do zamiatania.

5. Odkurzamy grzejnik oraz ścianę za nim. W kaloryferze starego typu trzeba dokładnie usunąć kurz spomiędzy żeberek.

6. Pierzemy dywan lub wykładzinę. Najpierw warto je odkurzyć lub wytrzepać; następnie czycimy je specjalnym odkurzaczem piorącym (można go wypożyczyć lub wynająć profesjonalną firmę) albo - jeśli to możliwe - oddać do pralni. Niewielkie pojedyncze plamy spróbujmy usunąć sami, na przykład roztworem sody bądź odplamiaczem. Pamiętajmy, by nie trzeć dywanu lub wykładziny zbyt intensywnie, ponieważ łatwo wtedy uszkodzić włókna! Tkanin podłogowych nie suszymy suszarką ani nie wystawiamy bezporednio nasłońce, bo mogą wyblaknąć kolory.

7. Odświeżamy materac. Ponieważ szybko staje się on siedliskiem kurzu i roztoczy, już przy zakupie powinnimy zadbać o to, by miał zdejmowany do prania pokrowiec. Zanim jednak wrzucimy pokrowiec do pralki, spójrzmy na metkę, czy nie należy go oddaćdo pralni. Na pewno warto do niej zanieść matę na materac - jeśli taką mamy. Sam materac odkurzamy, a potem układamy na łóżku inną stroną niż poprzednio, by równomiernie się ugniatał (trzeba to robić regularnie co kilka miesięcy).

8. Czyścimy łóżko. Zaczynamy od odkurzenia ramy i stelaża. Potem, zależnie od materiałów, jakimi jest wykończony mebel, stosujemy preparaty do pielęgnacji drewna, skóry lub metalu albo odplamiacze do tkanin. Uwaga: nawet gdy lubimy spać bardzo nisko, nie kładźmy materaca bezporednio na podłodze. Niewentylowany od spodu może zawilgotnieć, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Lepiej położyć go na stelażu z listwami sprężynującymi, który zapewni obieg powietrza

9. Wietrzymy kołdry i pierzyny. Wynosimy je na powietrze na kilka godzin. Pościel najlepiej rozwiesić na balustradzie balkonu lub na trzepaku w ogrodzie, tak by wiatr swobodnie owiewał ją z każdej strony. Warto również ją uprać. Jeli na metce jest symbol "pranie w wodzie", to oczywiście korzystamy z pralki. Gdy kołdra czy pierzyna nie nadaje się do prania w domu, oddajemy do pralni. Trzepiemy, wietrzymy i pierzemy również narzuty oraz poduszki (dużo uwagi powięcając wszelkiego rodzaju zakładkom i falbankom, w których zbiera się najwięcej kurzu).

Skomentuj:

Wnętrza: letnie porządki w sypialni