Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?
Jest coraz popularniejsza, ale wciąż niewiele o niej wiemy. O tym, jakie korzyści płyną z wyboru żywicznej posadzki, rozmawiamy z Bartoszem Jaroszem i Pawłem Świerkowskim, architektami prowadzącymi poznańską pracownię architektoniczną Neostudio Architekci.








Ich zastosowanie stwarza projektantowi wiele ciekawych możliwości. Wielką zaletą jest bezspoinowa technika wykonania, która pozwala uzyskać dużą gładką powierzchnię bez widocznych łączeń, a to wpływa na wizualny odbiór przestrzeni - pomieszczenie wydaje się większe. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Podłoże - na przykład wylewkę betonową - można też pokryć żywicą transparentną, co uwydatni jego naturalny wygląd. Żywiczną posadzkę możemy wykończyć w połysku, macie lub półmacie, co również poszerza arsenał aranżacyjnych środków wyrazu. Wielkim walorem jest możliwość stosowania pod tego typu powłoką wodnego ogrzewania podłogowego. Z zalet użytkowych warto wymienić wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV i wyjątkową łatwość utrzymania w czystości. Taka podłoga jest bardzo higieniczna, dlatego bywa polecana alergikom.
Jakie odmiany posadzek żywicznych nadają się do zastosowania w domu?
W pomieszczeniach mieszkalnych wykorzystuje się głównie posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Te pierwsze są tańsze i twardsze, a więc bardziej podatne na zarysowania. Nie wykazują też stabilności UV, co oznacza, że pod wpływem promieniowania ultrafioleto-wego mogą zmieniać kolor. Żeby uzyskać efekt połysku, na posadzkę z żywicy epoksydowej trzeba nałożyć warstwę lakieru. Inaczej jest z kosztowniejszymi żywicami poliuretanowymi, których powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są także odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania. Koszt wykonania metra kwadratowego posadzki z żywicy waha się od ok. 160 zł w przypadku tańszych żywic epoksydowych do ok. 270 zł za droższą posadzkę poliuretanową.
Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając wykonawcę i nadzorując prace?
Rynek posadzek z żywicy jest u nas dosyć młody, dlatego firmy wykonawczej najlepiej szukać wśród zadowolonych klientów. Warto też poznać jej doświadczenie - poprosić o portfolio i obejrzeć dotychczasowe realizacje, a także precyzyjnie określić warunki gwarancji. Dla oczekiwanego efektu najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Najczęściej jest to wylewka betonowa, która powinna spełniać kilka warunków: beton nie może być zbyt świeży (po wylaniu należy odczekać co najmniej cztery tygodnie), a jego wilgotność nie powinna przekraczać 5 proc. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.