Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?

Agnieszka Rezler

Jest coraz popularniejsza, ale wciąż niewiele o niej wiemy. O tym, jakie korzyści płyną z wyboru żywicznej posadzki, rozmawiamy z Bartoszem Jaroszem i Pawłem Świerkowskim, architektami prowadzącymi poznańską pracownię architektoniczną Neostudio Architekci.

Jasne podłoże odbija światło, optycznie powiększając przestrzeń.
Jasne podłoże odbija światło, optycznie powiększając przestrzeń.
fot. Cezary Hładki
Do niedawna posadzki z żywicy kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi. Od pewnego czasu coraz śmielej wkraczają do domów i mieszkań. Jakie mają zalety?

Ich zastosowanie stwarza projektantowi wiele ciekawych możliwości. Wielką zaletą jest bezspoinowa technika wykonania, która pozwala uzyskać dużą gładką powierzchnię bez widocznych łączeń, a to wpływa na wizualny odbiór przestrzeni - pomieszczenie wydaje się większe. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Podłoże - na przykład wylewkę betonową - można też pokryć żywicą transparentną, co uwydatni jego naturalny wygląd. Żywiczną posadzkę możemy wykończyć w połysku, macie lub półmacie, co również poszerza arsenał aranżacyjnych środków wyrazu. Wielkim walorem jest możliwość stosowania pod tego typu powłoką wodnego ogrzewania podłogowego. Z zalet użytkowych warto wymienić wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV i wyjątkową łatwość utrzymania w czystości. Taka podłoga jest bardzo higieniczna, dlatego bywa polecana alergikom.

Jakie odmiany posadzek żywicznych nadają się do zastosowania w domu?

W pomieszczeniach mieszkalnych wykorzystuje się głównie posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Te pierwsze są tańsze i twardsze, a więc bardziej podatne na zarysowania. Nie wykazują też stabilności UV, co oznacza, że pod wpływem promieniowania ultrafioleto-wego mogą zmieniać kolor. Żeby uzyskać efekt połysku, na posadzkę z żywicy epoksydowej trzeba nałożyć warstwę lakieru. Inaczej jest z kosztowniejszymi żywicami poliuretanowymi, których powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są także odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania. Koszt wykonania metra kwadratowego posadzki z żywicy waha się od ok. 160 zł w przypadku tańszych żywic epoksydowych do ok. 270 zł za droższą posadzkę poliuretanową.

Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając wykonawcę i nadzorując prace?

Rynek posadzek z żywicy jest u nas dosyć młody, dlatego firmy wykonawczej najlepiej szukać wśród zadowolonych klientów. Warto też poznać jej doświadczenie - poprosić o portfolio i obejrzeć dotychczasowe realizacje, a także precyzyjnie określić warunki gwarancji. Dla oczekiwanego efektu najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Najczęściej jest to wylewka betonowa, która powinna spełniać kilka warunków: beton nie może być zbyt świeży (po wylaniu należy odczekać co najmniej cztery tygodnie), a jego wilgotność nie powinna przekraczać 5 proc. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.Skomentuj:

Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?