Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mały salon mały kłopot?

Marta Banaśkiewicz

Niekoniecznie. Właśnie urządzenie pokoju nie imponującego metrażem, a jednocześnie najważniejszego w domu może sprawić duże problemy. Jak go urządzić by wydawał się większy?

Kolekcja Doors, od lewej: komoda 619 zł, stolik okolicznościowy 299 zł, regał wiszący z trzema półkami 249 zł, witryna 619 zł, regał wiszący z dwiema półkami 159 zł, półka 149 zł, Black Red White
Kolekcja Doors, od lewej: komoda 619 zł, stolik okolicznościowy 299 zł, regał wiszący z trzema półkami 249 zł, witryna 619 zł, regał wiszący z dwiema półkami 159 zł, półka 149 zł, Black Red White
Fot. producent
W małym salonie sprawdza się zasada - im mniej tym więcej. Im mniej przedmiotów rozstawionych na szafkach, półkach i innych, tym więcej miejsca wokół.

Przechowywanie

* Najlepiej sprawdzą się systemy modułowe, składające się z wielu pojedynczych elementów (regały, szafki, półki), których ustawienie można zmienić jeśli będzie taka potrzeba. Jednocześnie zagwarantują one miejsce na niezbędne akcesoria.

* Do szaf i szafek najlepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, ponieważ nie wymagają miejsca na skrzydła.

* Drzwi lakierowane lub z lustrami powiększą optycznie przestrzeń. Dzięki temu mały salon może sprawiać wrażenie nawet dwukrotnie większego.

* Tam gdzie brakuje miejsca i chcemy wykorzystać najmniejszą lukę, przyda się szafa wykonana na zamówienie, pod konkretny wymiar. Takie rozwiązanie niesie co prawda wyższe koszty niż zakup gotowych mebli, jednak warto o nim pomyśleć urządzając salon o nietypowych kształtach.

* Rozmieszczenie mebli dostosujmy do własnych potrzeb oraz upodobań, ale zwróćmy uwagę na niektóre elementy, np. lustra oraz powierzchnie odbijające światło. Nie powinny stać naprzeciw miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu, gdyż mogą utrudniać skupienie się na wykonywanych czynnościach.

Wypoczynek

Kanapa to często najważniejszy mebel w domu, spędzamy na niej dużo czasu wypoczywając, oglądając telewizję. Warto, żeby była ładna, ale przede wszystkim musi być wygodna i funkcjonalna. Podobnie jak stolik, który zazwyczaj jej towarzyszy.

* Niektóre kanapy posiadają schowki umieszczone w bokach mebla albo chowane półki, przydatne np. do postawienia na nich laptopa lub... talerza z posiłkiem.

* Jeśli salon pełni funkcję sypialni lub pokoju gościnnego, zdecydujmy się na kanapę z funkcją spania oraz z pojemnikiem na pościel.

* Pamiętaj, że kolor tak dużego mebla będzie dominował nad innymi, dlatego lepiej wybrać kanapę w jasnych barwach.

* Stolik kawowy może być niewielki, ale jeśli będzie rozkładany, miał szuflady lub wysuwany blat zyskamy dodatkowej miejsce.

* Stolik wykonany w całości z drewna lub materiału imitującego drewno powinien być jasny, ciemny będzie przytłaczał. Bez względu na rozmiar i kształt, odbijające się światło w szklanym stoliku optycznie powiększy wnętrze.

Oświetlenie

* Do małego salonu najlepsze są lampy z kloszami otwartymi do góry. Światło skierowane na sufit sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy jeśli światło odbije się od jasnego, najlepiej białego sufitu, oraz jasnych ścian.

* Lampy powinny być tak ustawione, aby nie przecinały przestrzeni - lampa stojąca po środku salonu sprawi, że pomieszczenie podzieli się na dwie części; to samo dotyczy długich żyrandoli.

* Jeśli salon jest długi i wąski lepiej oświetlić jego krótsze ściany.

* Warto jak najlepiej wykorzystać naturalne światło -zasłony i firany powinny w jak największym stopniu przepuszczać światło i nie sprawiać wrażenia ciężkich, mocnych. Najlepsze będą przewiewne tkaniny, np. tiul. Dodatkowo dobierając tkaniny z poziomymi pasami poszerzymy, a z pionowymi wydłużymy ściany.Skomentuj:

Mały salon mały kłopot?