Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pogotowie Czterech Kątów: jak zaaranżować otwartą kuchnię

red.

Pani Ola chciałaby, aby jej kuchnia dobrze prezentowała się z salonu i płynnie z nim łączyła.

"Jestem właśnie na etapie urządzania mieszkania. Po łazienkach i podłodze przyszedł czas na kuchnię. Kuchnia jest otwarta na salon i ma ok. 7 m2 powierzchni. Do zabudowy szafkami przeznaczyłam ścianę prawą i środkową. W kuchni od strony prawej znajduje się lodówka (60),  szafka (60), zlew i szafka (80), przejście na drugą ściankę maskownicą i blatem i na ścianie środkowej kolejno szafka (60), kuchenka (60) i szafka (60).

 plan mieszkania przed zmianami

Zastanawiam się na ścianą pod oknem oraz ewentualnie barkiem - wyspą. Nie chcę szafek 60. Nie chcę również, by kuchnia wydawała się mała, a dostęp do niej był utrudniony. Chciałabym także, by dobrze prezentowała się z salonu. Jedną z rozważanych przeze mnie opcji jest podciągnięcie blatu, jednak wtedy dostęp do kuchenki może być ograniczony.

Co więcej, z zagospodarowaniem kuchni wiąże się poniekąd również i salon, ponieważ mam problem z wydzieleniem części jadalnej.  Ważna jest dla mnie część wypoczynkowa (duża sofa, stoliku z palet euro), jednak chciałabym również znaleźć miejsce na stół do wspólnych posiłków, który stylistycznie pasowałby do części kuchennej".

Odpowiada Agnieszka Zielińska - Chmura, ekspert z pracowni MUKA studio:

 fot. muka-studio.pl

Przede wszystkim w kuchni doradzałabym dodanie głównego blatu roboczego. Zaleca się, aby długość jednego blatu wynosiła co najmniej 80 cm, inaczej nie jest on wygodny do przygotowywania posiłków. W tej chwili takiego nie ma. Dlatego namawiałabym na zabudowę z blatem o standardowej szerokości 60 cm.

Jeśli myśli Pani o wyspie, proponuję zrobić ją na granicy kuchni i pokoju. Można ją zakończyć blatem barowym (wąskim stolikiem) wysuniętym na salon. Można też postawić ściankę do wysokości blatu, jeśli woli Pani zasłonić zabudowę. Od strony kuchni wyspa może zawierać zamknięte szafki lub półki.

Część jadalną (stół) umiejscowiłabym jednak poza strefą kuchni, w salonie przy łuku. Natomiast wąski blat od strony salonu będzie pełnił funkcje małego stołu, który Pani rozważała.

 fot. muka-studio.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Pogotowie Czterech Kątów: jak zaaranżować otwartą kuchnię