Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybierać w.c. kompakt

Grzegorz Dudek

Wybierając w.c. kompakt zazwyczaj szukamy takiego, który najbardziej pasuje do łazienki. Tymczasem jak w życiu - wygląd to nie wszystko.

W wielu domach i biurach instaluje się coraz częściej miski ustępowe wiszące, które ułatwiają sprzątanie podłogi i zajmują mało miejsca, bo ich zbiornik spłukujący jest ukryty w ścianie. Urządzenia te wymagają jednak specjalnej konstrukcji wsporczej - stelaża instalacyjnego, który obudowuje się płytą gipsowo-kartonową lub obmurowuje. To wszystko znacznie zwiększa ich koszt. Z tego powodu wciąż nie słabnie popularność misek ustępowych stojących. Wśród nich najchętniej kupowane są urządzenia zintegrowane, zwane popularnie kompaktami, w których miskę i spłuczkę zaprojektowano jako jedną całość.

Z ich kupieniem nie ma obecnie problemu, ale z wybraniem - owszem. Każdy producent ceramiki łazienkowej ma bowiem w swojej ofercie od kilku do kilkunastu różnych modeli, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także rozwiązaniami technicznymi.

Warto je poznać, zanim dokona się wyboru.

Po pierwsze - rodzaj odpływu

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, wybierając miskę ustępową, jest rodzaj odpływu. Należy dobrać taką, której odpływ odpowiada wykonanemu w naszej łazience (ubikacji) podejściu kanalizacyjnemu.

Jeśli podejście znajduje się w ścianie, trzeba wybrać miskę typu poznańskiego, czyli z odpływem poziomym.

Jeśli podejście zostało wykonane w podłodze lub stropie, najlepiej wybrać miskę typu warszawskiego, czyli z odpływem pionowym. Zadaniem instalatora będzie wtedy precyzyjne ustawienie podejścia kanalizacyjnego, tak aby jego odległość od ściany odpowiadała wymiarom wybranego kompaktu. Jeśli bowiem będzie zbyt duża, spłuczka nie będzie przylegała do ściany, a jeśli zbyt mała, wstawienie kompaktu typu warszawskiego może się okazać w ogóle niemożliwe. Gdyby jednak tak się zdarzyło, zostają jeszcze dwa wyjścia:

- zastosowanie miski z odpływem poziomym i podłączenie jej rurą schodzącą w dół - do odpływu w podłodze. Niestety, podłączenie takie będzie widoczne z boku miski;

- zastosowanie kompaktu z odpływem uniwersalnym.

Po drugie - wielkość

Wielkość kompaktu trzeba dobrać do wielkości łazienki, aby można było zachować odpowiednie odległości pomiędzy kompaktem a innymi przyborami sanitarnymi, zapewniające wygodę ich użytkowania. W dużych łazienkach nie ma to większego znaczenia, ale w mniejszych i w ubikacjach - owszem. Najważniejszym wymiarem, na który należy zwracać uwagę, jest długość (głębokość) kompaktu, czyli odstęp między jego przednią krawędzią i ścianą. Wybierając kompakt, trzeba wiedzieć, że te z podejściami tradycyjnymi - typu poznańskiego i warszawskiego - są "krótsze" od tych z podłączeniami uniwersalnymi.

Po trzecie - doprowadzenie wody

Najbardziej popularne są kompakty, w których wodę doprowadza się do zbiornika spłukującego z boku. Mało kto wie zatem, że są możliwe inne rozwiązania: producenci ceramiki oferują zbiorniki z doprowadzeniem wody zarówno od dołu, jak i od tyłu zbiornika. Rozwiązania te są o wiele bardziej estetyczne, ponieważ podłączenie wody jest niewidoczne.

Po czwarte - mocowanie do podłogi

Kompakty można mocować do podłogi na dwa sposoby. Pierwszy - tradycyjny - polega na przykręceniu miski od góry. Jednak w tym rozwiązaniu miska musi mieć przy podłodze przynajmniej niewielki fragment płaszczyzny poziomej, na której, niestety, bardzo łatwo gromadzi się kurz. Wady takiej nie mają miski ze specjalnym systemem mocowania schowanym w jej obudowie. Plastikowa, płaska zaślepka w kolorze ceramiki przykrywająca część zewnętrzną sprawia, że miejsce zamocowania pozostaje prawie niewidoczne.

Po piąte - oszczędne spłukiwanie

Większość produkowanych obecnie kompaktów jest wyposażona w spłuczki umożliwiające oszczędzanie wody. Do wyboru są dwa rozwiązania:

a) z dwoma przyciskami, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi - sześcioma litrami wody;

b) z jednym przyciskiem i funkcją "stop" umożliwiającą zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie (pierwsze przyciśnięcie uruchamia spłukiwanie, drugie - zatrzymuje).

ŹRÓDŁO:


    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybierać w.c. kompakt