Kominki: w cieple biokominka

Wybór: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Znane powiedzenie mówi, że nie ma dymu bez ognia, jednak w przypadku biokominka okazuje się, że może być ogień bez dymu. Urządzenie to można ustawić w każdym wnętrzu i bezpiecznie cieszyć się domowym ?ogniskiem?.

KOMINKI. New York Empire, stal nierdzewna, poj. 4 l, 115 x 59 x 15 cm biopasja.pl (wzór)
KOMINKI. New York Empire, stal nierdzewna, poj. 4 l, 115 x 59 x 15 cm biopasja.pl (wzór)
Fot. Materialy promocyjne
Jak bezpiecznie korzystać z biokominka, radzi Izabela Kowalska z firmy Kratki.pl produkującej m.in. biokominki.

*Co to jest biokominek?

To rodzaj kominka, w którym opałem jest tak zwane biopaliwo. Podczas jego spalania nie wydziela się dym ani szkodliwe substancje, urządzenie nie wymaga więc doprowadzenia instalacji ani przewodów kominowych; żeby z niego korzystać, nie potrzebujemy też żadnego pozwolenia, tak jak w przypadku zwykłych kominków. Biokominka można więc używać w blokach. Jego obsługa jest prosta: odpowiednią ilość paliwa wlewamy do zbiornika (czas palenia zależy od jego pojemności) i zapalamy. W niektórych modelach można regulować wielkość płomienia, są też urządzenia sterowane pilotem.

*Jakiego paliwa należy używać w biokominkach?

Jedynym bezpiecznym i możliwym do stosowania jest paliwo kominkowe na bazie bioalkoholu. Jego podstawowy składnik to etanol, czyli alkohol otrzymywany w procesie destylacji surowców roślinnych. Producenci oferują kilka rodzajów biopaliw. Wybierajmy takie, które ma atesty renomowanych placówek badawczych; w Polsce jest to certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Paliwo dobrej jakości nie tylko nie zagraża zdrowiu, ale również nie wydziela przy spalaniu zapachu. Kupimy je w sklepach oferujących biokominki, na portalach internetowych i w hipermarketach budowlanych. Cena za litr wynosi ok. 15 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się*Skoro biokominek wydziela tylko nieszkodliwe substancje, dlaczego zaleca się montowanie go w pobliżu wywietrznika lub okna?

Biopaliwo spala się całkowicie, wydzielając jedynie parę wodną oraz - w znikomej ilości - dwutlenek węgla (porównywalnej do ilości w powietrzu wydychanym przez człowieka). Nie zagraża to bezpieczeństwu użytkowników, jednak biokominek wymaga stałego dostępu do tlenu, ponieważ pobiera go z otoczenia. Dlatego pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane.

*Czy biokominek jest wyłącznie dekoracją czy może też dogrzać mieszkanie, np. W chłodniejsze jesienne wieczory?

Biokominki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, mogą jednak nieznacznie dogrzać pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane. Urządzenia te wydzielają od 2 do 6 kilowatów energii, co pozwala na podwyższenie temperatury mniej więcej o 3-5 st. C we wnętrzu o powierzchni 30-40 m kw. Cała wytworzona energia jest maksymalnie wykorzystana, ponieważ ciepło nie ucieka wraz ze spalinami przez komin.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!*Z jakich materiałów powinien być wykonany bezpieczny biokominek?

Tak jak wszystkie inne urządzenia, w których powstaje płomień, biokominki muszą być zrobione z materiałów niepalnych lub zabezpieczonych przed zapaleniem. Dlatego ich paleniska wykonuje się przede wszystkim ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo, natomiast inne elementy - np. z bezpiecznego szkła (hartowanego), ceramiki, kamienia lub płyty MDF. Ważne jest ustawienie urządzenia w odpowiednim miejscu: z daleka od materiałów łatwopalnych (minimalna odległość to 40 cm). Dzieci oraz zwierzęta domowe nie mogą mieć bezpośredniego dostępu do biokominka.

*Który model jest lepszy: wolno stojący czy wiszący?

Biokominek wiszący wymaga zamontowania na stałe. Jest to pewnym utrudnieniem - musimy znaleźć wystarczająco duże miejsce na ścianie. Z kolei właśnie takie rozwiązanie powinno być brane pod uwagę, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta; urządzenie zainstalowane na odpowiedniej wysokości pozostanie poza ich zasięgiem. Natomiast największą zaletą biokominka wolno stojącego jest mobilność. W każdej chwili możemy go przestawić w dowolne miejsce w domu lub na zewnątrz, np. na taras czy balkon (pod warunkiem że jest to urządzenie typu outdoor).

Skomentuj:

Kominki: w cieple biokominka