Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chryzantemy - symbol jesieni

Tekst: Jolanta Zdanowska Zdjęcia: Wiesław Gawryś, Visions/Flora Press, Flora Dania Sarycheva Olesia/Tatiana Yakovleva/Shutterstock.com

Są najlepszym dowodem na to, jak piękna jest polska jesień. Jednak mało kto wie, że przybyły z... Dalekiego Wschodu i są mocno związane z kulturą Orientu.

Herbstlicher Balkon mit Herbstastern, Chrysanthemen, Heide, Torfmyrte, Gršser, Astilben SLOWA KLUCZOWE: Astilbe Balkon Besenheide Calluna vulgaris Chrysantheme Chrysanthemum eingetopft Gaultheria mucronata Gaura Heide Herbst Herbstbalkon Herbstzeit Lifestyle lila Patio pink purpur rosa Rosmarinus Stuhl Tisch Hochformat
ZIELEŃ CHRYZANTEMY. Lubią prostotę. Najlepiej prezentują się w wiklinowych koszach, skrzynkach, ceramicznych donicach.
Fot. Flora Press/Visions Flora Press
W Chinach kwiaty te uprawiano już dwa tysiące lat temu, ale chyba najbardziej pokochali je Japończycy, i to do tego stopnia, że właśnie chryzantema stała się symbolem rodziny cesarskiej. W uproszczonej formie widnieje na pieczęci cesarza, a zasłużone dla państwa osoby otrzymują Wielki Order Chryzantemy. W naszej kulturze nie ma aż tak bogatej symboliki, ale i tak należy do najpopularniejszych jesiennych roślin. Budzi trochę melancholijne skojarzenia, bo właśnie chryzantemami tradycyjnie dekorujemy groby bliskich. Doskonale jednak sprawdzają się także w roli dekoracji wnętrz, ogrodów, balkonów, tarasów, klombów. I jak wiadomo, pięknie wyglądają w wazonie, nie tylko kryształowym.

Chryzantemy należą do roślin o ogromnej różnorodności form i barw. Mają kwiaty pojedyncze, półpełne, pomponowe, kuliste, półkuliste, płaskie, kędzierzawe, parasolkowate, igiełkowe, anemonowe, łyżeczkowe, pajęcze oraz fantazyjne.

Większość okazów sprzedawanych jesienią w doniczkach nie jest odporna na mróz, mogą więc służyć tylko jako sezonowa ozdoba tarasów i balkonów. Najlepsze do tego celu są odmiany o drobnych kwiatach, których wytwarzają tyle, że prawie nie widać spod nich liści - wyglądają wtedy jak kolorowe kule. Odpowiednio pielęgnowane chryzantemy będą cieszyć nasze oczy nawet przez kilka tygodni. Do domu najlepiej wybierać rośliny cięte albo doniczkowe o niewielkich rozmiarach.

Jak dbać o chryzantemy

. Kupując rośliny, wybierajmy okazy z kilkoma rozwiniętymi kwiatami i wybarwionymi pąkami (te zielone mogą się nie rozwinąć).

. Na balkonach i tarasach zapewnijmy im słoneczne miejsce, a we wnętrzu - dobrze oświetlone.

. Chryzantemy rosnące na zewnątrz należy chronić przed nocnymi przymrozkami - wstawić doniczki do domu albo na noc opatulić całe rośliny ogrodniczą fizeliną, którą rano trzeba zdjąć.

. Lubią umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie przesuszajmy ich, ponieważ wtedy szybko więdną.

. Rośliny kupione w pełni kwitnienia do sezonowej dekoracji nie wymagają nawożenia. Wystarczy im regularne podlewanie.    Więcej o:

Skomentuj:

Chryzantemy - symbol jesieni