Kanapy: usiądź wygodnie
Jej uroda ma spowodować, że salon nabierze blasku, a funkcjonalność, iż nie będziemy chcieli z niej zejść. Wygodna piękność - taka powinna być sofa.
*Skóra. Elegancka i szlachetna. Przepuszcza parę wodną i powietrze, jest odporna na ścieranie, wyciąganie i rozdarcia. Łatwa w pielęgnacji - wystarczy ją przetrzeć wilgotną ściereczką. Na kanapach sprawdzi się tzw. skóra gładka, czyli wykończona preparatem, który wygładza powierzchnię, ukrywając skazy oraz zabezpieczając przed niszczeniem. Tak zwane skóry szorstkie (nubuk, zamsz) łatwiej się brudzą i wchłaniają wilgoć.
*Ekoskóra. Tkanina poliestrowa imitująca skórę naturalną. Łatwa w utrzymaniu w czystości (wystarczy przecieranie wilgotną ściereczką). Obecnie dostępne ekoskóry są dużo lepszej jakości niż ich poprzedniczki sprzed lat. Mają większą odporność na pękanie czy odchodzenie wierzchniej warstwy.
*Tkaniny. Z naturalnych na obicia nadaje się bawełna oraz wełna i len (najlepiej jednak w mieszance z włóknami sztucznymi, bo wtedy się nie gniotą). Tkaniny ze sztucznych włókien to zwykle wiskoza i poliester. Ze względu na sposób tkania rozróżniamy:
Żakard - tkany według określonego splotu na specjalnej maszynie tkackiej. Bardzo ozdobny wzór wygląda jak spłaszczony relief i jest widoczny dzięki załamywaniu się na nim światła. Przykładem tego rodzaju tkaniny jest adamaszek.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się
>Szenila - gruba tkanina z wyższym runem, tkana z przędzy o tej nazwie. Wytrzymała i odporna na brudzenie i na działanie wilgoci, gdyż jest impregnowana preparatami, które ograniczają wchłanianie wody - rozlana formuje się w kroplę i nie wnika do wnętrza tkaniny.
Welur (welwet, sztruks, aksamit) - tkanina z grupy tzw. pluszów, pokryta króciutkim włosem, dzięki czemu jest miękka i puszysta. Niestety, nieodporna na zabrudzenia i dość trudna w czyszczeniu.
Mikrofaza - miękka i sprężysta tkanina z mikrowłókien syntetycznych. Odporna na zabrudzenia, łatwa w utrzymaniu w czystości, a do tego "oddychająca".
Alcantara - należy do tkanin mikrofazowych, ale jest tkana z ultramikrowłókien. Miękka, a przy tym wytrzymała. Wyglądem przypomina zamsz, łatwiej jednak się ją czyści.
Jakie obicie wybrać?
Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!
>*Gdy w domu są dzieci. Materiał powinien być odporny na plamienie, łatwy do czyszczenia, a do tego hipoalergiczny (nie uczulać). Z tych względów znakomicie sprawdzą się skóra i ekoskóra oraz tkaniny z powłoką plamoodporną (np. Stain Free), która zapobiega wsiąkaniu płynów w głąb materiału oraz powstawaniu plam. Łatwe czyszczenie zapewni natomiast powłoka typu Aqua Clean - dzięki niej najtrudniej schodzące plamy (na przykład od długopisu) usuniemy samą tylko wodą. Ważne jest również, by materiał był bezpieczny dla naszego zdrowia, nie zawierał szkodliwych substancji - takie tkaniny często mają np. Certyfikat Öko-Tex Standard 100 lub są sygnowane jako Made in Green.
*Gdy mamy zwierzaki. W tym wypadku niezwykle istotna jest wytrzymałość materiału na ścieranie oraz na rozciąganie i rozerwanie. Lepiej zrezygnować z tkanin obiciowych z wysokim runem - będzie się w nie wbijała sierść, którą trudno jest potem usunąć. Powinny być pokryte specjalnymi powłokami zabezpieczającymi przed zabrudzeniem oraz ułatwiającymi czyszczenie (wspomniane w poprzednim punkcie Stain Free, Aqua Clean).
*Gdy w domu mieszka alergik. Najlepszym wyborem jest skóra lub ekoskóra. Sprawdza się również mikrofaza, bo jako tkanina "oddychająca" (przepuszczająca powietrze) jest przyjazna dla skóry. Łatwo ją też utrzymać w czystości - odkurzanie pozwala na usunięcie większości zanieczyszczeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem są pokrowce, które można zdjąć do prania.
- Więcej o: