Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie salonu: gra światła

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Rafał Lipski, Sylwester Rejmer, Marek Szymański, Arkadiusz Ścichocki, Radosław Wojnar, Łukasz Zandecki, producenci, wybór przedmiotów: Ewa Biskupek, Delfina Grzelak

W salonie zwykle spędzamy najwięcej czasu. W tym pokoju odpoczywamy, przyjmujemy gości, czytamy, oglądamy telewizję. Dlatego potrzebne jest tu zróżnicowane oświetlenie. Dobrze, gdy we wnętrzu są przynajmniej trzy rodzaje źródeł światła.

Oświetlenie ogólne

Instalowane na suficie, równomiernie oświetla całe wnętrze. Jego rodzaj i moc są uzależnione między innymi od wielkości i stylu wnętrza, koloru ścian.

Oświetlenie punktowe

Niezbędne m.in. w kąciku do czytania, przy stole oraz w kąciku z telewizorem. Takie światło, na przykład lampa przy sofie, tworzy również przytulny nastrój.

Oświetlenie dekoracyjne

Wykorzystywane do eksponowania obrazów, wnęk, mebli, fragmentów ścian. Przede wszystkim zdobi, ale za jego pomocą można również poprawić niekorzystne proporcje pomieszczenia.

Widno wszędzie

Światło ogólne równomiernie oświetla całe wnętrze. Zazwyczaj jest to wisząca lampa (żyrandol) na środku sufitu. W niewielkich pomieszczeniach takie światło z pewnością wystarcza, ale w większych najlepiej zamontować dwie lampy lub wybrać model z kilkoma źródłami światła. Zamiast tradycyjnej lampy wiszącej można zamontować oprawy LED równomiernie rozmieszczone nad całym pomieszczeniem. Liczba źródeł światła i ich moc powinna być uzależniona nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale również od koloru ścian. Kolor biały odbija około 80 proc. światła, natomiast im farba ciemniejsza, tym więcej go pochłania, a co za tym idzie, tym mocniejsze powinno być oświetlenie.

Istotne, aby w salonach z kątem jadalnym znalazła się lampa nad stołem. Jej światło powinno być łagodniejsze i padać bezpośrednio na blat.

Kąt telewizyjny

Oglądanie telewizji w całkowicie ciemnym pomieszczeniu jest niewskazane dla oczu. Zbyt duży kontrast między ekranem a ciemną ścianą zniweluje lampka o niewielkiej mocy (ok. 25 W) lub podświetlany diodami LED panel ścienny. Dobrym rozwiązaniem jest także dekoracyjne oświetlenie zamontowane na suficie nad telewizorem.

Czytelnia

Przyjemny i zdrowy odpoczynek przy lekturze zapewni światło skierowane bezpośrednio na książkę. Nie powinno być ani zbyt mocne (męczy i drażni oczy), ani zbyt słabe (osłabia wzrok). Do oświetlenia kącika, w którym czytamy, może służyć lampa podłogowa lub biurkowa, najlepiej z ruchomym kloszem, pozwalającym kierować światło w wybrane miejsce.

Oświetlenie dekoracyjne

Daje ogromne możliwości uatrakcyjnienia wystroju wnętrza i budowania nastroju. Podświetlając wybrany fragment pokoju, odwracamy uwagę od innych jego części, których nie chcemy eksponować. Delikatne światło tradycyjnych lamp lub opraw ledowych może padać na półki, wnęki i regały lub podwieszane sufity. Ważną rolę odgrywają również modele podświetlające obrazy lub zdjęcia. Do tego celu można użyć kinkietów, specjalnych lamp do obrazów, które wieszamy nad nimi, lub reflektorków sufitowych kierujących światło na domową galerię.

Poprawianie proporcji wnętrza za pomocą światła

* Aby optycznie "oddalić" ścianę, musimy ją dobrze oświetlić. W wąskich i długich pomieszczeniach należy więc rozjaśnić dłuższe ściany. Podobny zabieg można zastosować przy skośnych ścianach przylegających do okna. Zazwyczaj są one niedoświetlone światłem słonecznym i przez to stają się przytłaczające - jeśli zostaną oświetlone sztucznym światłem, optycznie się oddalą, a pomieszczenie będzie się wydawało bardziej proporcjonalne.

* Wysokie wnętrze obniżą systemy oświetleniowe kierujące światło w stronę podłogi. Podobny efekt osiągniemy, montując LED-y np. na ścianach pod sufitem, tak by światło padało na ściany, a sufit pozostał ciemny - wtedy wnętrze będzie się wydawało niższe i przytulniejsze.

* Niski salon można optycznie podwyższyć, stosując pionowe oświetlenie, np. kinkiety świecące do góry albo listwy świetlne (np. firmy Prolicht albo Modular) ustawione pionowo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie salonu: gra światła