59,4 m kw., dla 4 osób: o jeden pokój za mało

Red.

W naszym nowym mieszkaniu są trzy pokoje, tymczasem nam są potrzebne cztery: dzienny i trzy sypialnie (dla nas oraz dla dwóch córek: piętnasto- i siedmioletniej). Może wydzielić dodatkowe pomieszczenie w pokoju dziennym, a ten - dla powiększenia przestrzeni - otworzyć na przedpokój? A może salon powinien też pełnić funkcję naszej sypialni? W tym drugim przypadku wolelibyśmy zamknąć kuchnię. Ewa z mężem

Trzypokojowe, 59,4 m kw., dla 4 osób
Trzypokojowe, 59,4 m kw., dla 4 osób
Rozwiązanie 1: w miejscu łazienki

Justyna Burdow-Gołoś

W nowej SYPIALNI mieści się i podwójne łóżko, i szafy. Na jej korzyść został nieco zmniejszony sąsiedni pokój, przeznaczony dla jednej z córek. Do obu pomieszczeń wchodzi się z małego wewnętrznego korytarzyka. Ściana pokoju drugiego dziecka została nieco przesunięta w stronę salonu - dzięki temu zmieściła się tu duża szafa.

ŁAZIENKA zajęła miejsce dawnej toalety i dużego fragmentu PRZEDPOKOJU. W łazience zaplanowałam dużą wygodną kabinę prysznicową (o wymiarach 80 x 120 cm), sporą szafkę z umywalką i podwieszony sedes; w głębi za wąską ścianką i dwuskrzydłowymi drzwiami ukryłam pralkę oraz schowek na środki czystości.

Przechodnia KUCHNIA znajduje się w centrum mieszkania. Zabudowa ma kształt litery L. W głównym ciągu roboczym proponuję zainstalować płytę grzejną oraz zlewozmywak; na lewo od wejścia stoi zabudowana lodówka i wysoka szafka.

Rozwiązanie 2: przesunięta kuchnia

Krzysztof Radzanowski

SYPIALNIA rodziców powstała w miejscu, gdzie była zaplanowana kuchnia. Do nowego pokoju, a także do łazienki oraz POKOJU DZIECIĘCEGO wchodzi się z wewnętrznego korytarzyka wydzielonego kosztem tego ostatniego pomieszczenia. W sypialni stoi jedynie podwójne łóżko z szafkami nocnymi. W obu pokojach dzieci oraz w przedpokoju są szafy.

KUCHNIA, podobnie jak w poprzednim wariancie, jest przechodnia. Po jednej stronie usytuowałem główny ciąg z blatem roboczym, płytą grzejną i zlewozmywakiem, a po drugiej - wysoką zabudowę z lodówką i pojemną szafką. Kącik jadalny znajduje się w pokoju dziennym.

ŁAZIENKA ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Przy wannie (160 x 70) jest wąska ścianka pełniąca funkcję parawanu. Druga ścianka oddziela kącik z pralką od umywalki.

Skomentuj:

59,4 m kw., dla 4 osób: o jeden pokój za mało