Styl wiejski: niedziela w naturze
Przytulnie, swobodnie, beztrosko - tak chcemy się czuć, spędzając weekend lub urlop w swoim letnim domku. Dlatego takie siedziby urządzamy zazwyczaj jak najprościej.
CECHY TYPOWE DLA STYLU WIEJSKIEGO
Proste formy. Meble robione na ogół z drewna z widocznymi śladami zużycia: spękaniami, rysami, nierównym wybarwieniem. Mogą być stare albo nowe (ale sztucznie patynowane), o masywnych, nieskomplikowanych kształtach typowych dla wiejskich sprzętów, ewentualnie wymieszane z bardziej finezyjnymi, o dworkowym rodowodzie.
Naturalne materiały. Naczynia z gliny pokrytej szkliwem bądź nieszkliwionej, a tkaniny - z bawełnianych i lnianych płócien. Im grubiej tkane materiały, tym lepiej. Można je komponować z ręcznie wyrabianymi koronkami oraz ludowymi haftami. Na miejscu są także rzeczy (zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne) z kutego żelaza.
Ornamentyka nawiązująca do przyrody. Wzory widoczne na tkaninach, kafelkach czy meblach powinny być roślinne (kwiaty, gałązki, liście), raczej uproszczone niż realistyczne. Dekoracji warto szukać na okolicznych łąkach i w lasach - idealne dla tego stylu są bukiety polnych kwiatów czy pęki suszonych ziół.
Spokojna kolorystyka. Dużo brązów w średnich i ciemnych odcieniach zestawionych z rozjaśniającą kompozycję bielą. W dodatkach akcenty żywszych barw, jak czerwienie, żółcie i zielenie, albo delikatne pastele.
Wielość rzeczy. We wszystkich stylach rustykalnych naczyń czy produktów spożywczych nie chowa się w kredensach i spiżarniach. Mają stać na widoku, zdobiąc pomieszczenie.
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów