Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyczyścić sztućce?

Marianna Bauman

Czyszczenie sztućców powinniśmy wykonywać regularnie. Gdy sztućce błyszczą, odbijając światło, wyglądają pięknie i elegancko. O to, by lśniły pełnym blaskiem, trzeba jednak regularnie dbać.

sztućce, Gerlach, noże, widelce
Czyszczenie pastą z kredy i spirytusu.
Fot. Andrzej Krasowski / AG

Przywracanie urody srebrnym bądź posrebrzanym nożom, łyżkom i widelcom to czynność, którą prędzej czy później trzeba wykonać. Powodów, dla których przedmioty te pokrywają się nalotem i plamami, jest bowiem bez liku. Sztućcom ze srebra szkodzi nie tylko siarka zawarta w niektórych potrawach czy produktach, m.in. w rybach morskich i jajkach, lecz także dym tytoniowy, wilgoć, światło, a nawet... sam kontakt z powietrzem.
Sztućce najlepiej przechowywać w zamkniętym pudełku lub szczelnej, wyściełanej szufladzie (każdą sztukę warto osobno zawinąć w miękką szmatkę). Jeśli mimo naszych starań i tak ściemnieją, można je w łatwy sposób oczyścić.

Oto trzy sprawdzone sposoby czyszczenia sztućców

  • Zimna kąpiel w 5-proc. wodnym roztworze amoniaku.
    Sztućce wkładamy do naczynia z płynem i pozostawiamy do czasu, aż nalot zniknie. W zależności od stopnia zabrudzenia kąpiel w roztworze może trwać od kilku do nawet 20 minut.
  • Gotowanie w 5-proc. wodnym roztworze saletry potasowej.
    Tak jak w poprzednim sposobie długość kąpieli zależy od tego, jak bardzo zabrudzone są sztućce. W większości przypadków trwa ona co najmniej 10 minut.
  • Czyszczenie pastą z kredy i spirytusu.
    Substancję otrzymujemy, wlewając spirytus do proszku z kredy tak długo, aż powstanie masa o konsystencji pasty do zębów. Przecieramy nią sztućce, używając bardzo miękkiej szmatki.

Skomentuj:

Jak wyczyścić sztućce?