Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl: retro z Północy

TEKST: Elżbieta Błasikiewicz STYLIZACJA: Dorota Karpińska ZDJĘCIA: Kuba Pajewski

Naturalny, bezpretensjonalny, kusi ciepłem i przytulnością - nic dziwnego, że inspirowany szwedzką tradycją styl new retro jest ostatnio tak popularny. A jak pięknie wygląda w odświętnej szacie!

Styl ten odwołuje się do dawnych szwedzkich wzorów, głównie gustawiańskich ("biedniejsza" odmiana klasycyzmu panującego w Europie w XVIII i XIX wieku). Mimo podobnej nazwy zasadniczo różni się od retro sprzed 20-30 lat, czyli przypominającej lamus mieszanki mebli i dodatków dekoracyjnych z różnych epok. Teraz są to współcześnie projektowane przedmioty bez nadmiernych zdobień, o formach inspirowanych klasyką, ale mocno uproszczonych. Często zestawia się je z nowoczesnymi sprzętami i dekoracjami - o charakterze minimalistycznym, a nawet industrialnym.

CECHY TYPOWE DLA STYLU NEW RETRO

Meble o ponadczasowych formach. Skromnie zdobione, ale ze starannie dopracowanymi detalami, jak np. toczone nóżki foteli czy żłobione listwy i gzymsy wykańczające szafki i regały. Dekoracje te są jednak na tyle proste, że nie będą się kłócić ze sprzętami zaprojektowanymi zgodnie z nowoczesnymi trendami. Uwaga: nie wolno przesadzić z liczbą mebli, bo wnętrza utrzymane w tym stylu nie powinny być zagracone.

Naturalne materiały. Ceramika, szkło i dużo drewna, z którego robi się nie tylko meble, ale także wiele dodatków dekoracyjnych. Żadnych bogatych tkanin, jak adamaszki czy żakardy - tylko płótna z bawełny i lnu oraz zgrzebna wełna bądź filc.

Jasna kolorystyka. Dominuje biel zestawiana z dużymi płaszczyznami neutralnych szarości, rzadziej beżów. Mocniejsze kolory, i to niezbyt jaskrawe, pojawiają się jedynie w akcentach.

Dodatki rodem ze Skandynawii. Drobiazgi, np. figurki zwierząt inspirowane wyrobami ludowego, głównie szwedzkiego, rzemiosła (mogą zdobić wnętrze na co dzień, a zawieszone na choince także w święta). Do ich uproszczonych form znakomicie pasują zgeometryzowane motywy roślinne oraz typograficzne (litery) widniejące np. na poduszkach.
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl: retro z Północy