Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skandynawski - w poszukiwaniu prostoty

Tekst: Małgorzata Safuta Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Wiatr z północy, jak określano dokonania skandynawskich projektantów, rozwiał po świecie modę na przestronne, jasne i bezpretensjonalne wnętrza. Modę, która nie przemija.

04.03.2008 WARSZAWA SESJA WNETRZA STYL SKANDYNAWSKI STYLIZACJA KAROLINA SWIDERSKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 5 (199) - 5 2008
Materiały. Na ogół naturalne - dużo drewna (także giętego), zazwyczaj jasnego. Pojawia się również płyta, głównie lakierowana na biało. W dodatkach stosuje się szkło, najczęściej białe, nieco surowe, choć przedmioty mogą przybierać fantazyjne formy.
O stylu w skrócie

Styl, zwany skandynawskim, wykreowali projektanci z Danii i Finlandii. Już w latach trzydziestych XX w. tworzyli dzieła nowatorskie, które do dziś nie straciły nic ze swej atrakcyjności. Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu nierozdzielnie była związana z jego funkcją (a nawet z niej wynikała), poszukiwali nowych technik i eksperymentowali z materiałami nieużywanymi przedtem w meblarstwie, np. z giętą sklejką. Stawiając na pierwszym miejscu ergonomię sprzętów (czyli idealne dopasowanie do ludzkiej sylwetki) oraz obniżając koszty produkcji, nie zaniedbywali jednak atrakcyjnego wyglądu przedmiotów. Dzięki temu projekty m.in. Fina Alvara Aalto czy Duńczyka Arne Jacobsena do dziś są wzorem do naśladowania. Ich idee do perfekcji doprowadzili Szwedzi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skandynawski - w poszukiwaniu prostoty