Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl szwedzki: północny design

Tekst: Aneta Kosiba, zdjęcia: Westwing Home and Living - Patric Johansson /Gap Interiors/East News, Dos Santos Solvi/Hemis/East News, Olaf Szczepaniak/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News, Łukasz Zandecki

Przesycone światłem, proste i naturalne wnętrza nie są wynalazkiem współczesnych projektantów. W Szwecji urządzano tak domy od wieków.

W ciągu kilku wieków styl szwedzki zyskał bardzo klarowne założenia estetyczne, które - przekazywane z pokolenia na pokolenie - ukształtowały współczesny design tego kraju i bez wątpienia spowodowały jego ogromną światową karierę. Źródeł sukcesu należy szukać nie tylko w cechach wyróżniających tamtejsze wnętrza, jak prostota form mebli, skromne zdobienia i podporządkowanie wszystkich elementów wyposażenia zasadzie funkcjonalności. Przyczyna leży również w mistrzowskim wykonaniu sprzętów i dodatków. Do tego, że tradycyjny sposób urządzania szwedzkich domów nie zniknął w mrokach dziejów, przyczynił się znany i uwielbiany artysta malarz Carl Larsson (żył w latach 1853-1919). Pod koniec XIX wieku stworzył on cykl akwarel, na których przedstawił w najdrobniejszych szczegółach kuchnie, salony i sypialnie swoich przodków. Popularność jego dzieł zaowocowała modą na odtwarzanie tych historycznych wnętrz, trwającą do dzisiejszych czasów - zarówno w Szwecji, jak i w innych krajach.

Cechy typowe dla stylu szwedzkiego:

*Jasna kolorystyka. Dominowała biel, która rozjaśniała pomieszczenia, rekompensując niedobór naturalnego światła. Jako barwy uzupełniające stosowano błękity i zielenie; w dodatkach pojawiały się czerwienie, oranże, żółcie.

*Naturalne materiały. Drewno, głównie sosnowe (bielone albo w naturalnym odcieniu), było i nadal jest wszechobecne we wnętrzach. Na podłogach układano długie deski, a na ścianach - boazerie z cienkich listewek. Z drewna wykonywano także meble i dodatki. Jeśli chodzi o tkaniny, najpopularniejsze były płótna bawełniane i lniane, z których szyto poszewki, serwety, narzuty; kiedy się zniszczyły, robiono z nich gałgankowe dywaniki.

*Meble o ponadczasowych formach. Skromnie zdobione, ale ze starannie dopracowanymi detalami. Co charakterystyczne, były to tylko podstawowe sprzęty służące wygodzie mieszkańców. Nie znano na przykład typowo dekoracyjnych konsolek czy stolików.

*Proste dekoracje. Kolorowe paski, kratki, uproszczone motywy roślinne i schematyczne wizerunki zwierząt ożywiały sterylne wnętrza.

Rzeczy w tym stylu szukaj między innymi w sklepach:

*westwing.pl, IKEA,

*Scandinavian Living,

*freshhome.pl,

*madeforhome.pl,

*scandiconcept.pl,

*zpotrzebypiekna.pl.
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl szwedzki: północny design