Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Home staging - czyli jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Anna Zaborska

Home staging to nic innego jak przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Odpowiednia aranżacja wnętrz pomoże w dokonaniu szybkiej i korzystnej transakcji.

home staging, aranżacja wnętrz, prezentacja mieszkań
Prezentacja mieszkania
Fot. Home2Sell

O wyjaśnienie podstawowych zasad home stagingu poprosiliśmy Zuzannę Czerniejewską z Home2Sell.

Co to jest home staging i po co to się robi?
Zuzanna Czerniejewska: Home staging to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, innymi słowy zmiana mieszkania/domu z zamieszkałej na gotową do zamieszkania. Wystawiając nieruchomość na rynek, musimy przykuć uwagę odbiorców tak, aby spośród wielu podobnych ofert, wybrali naszą.

Jak home staging wygląda w praktyce?
ZC:Wszystko zależy od stanu nieruchomości oraz celu jaki chcemy osiągnąć. Niemniej chcąc sprzedać lub wynająć mieszkanie, należy przede wszystkim je dobrze posprzątać. Pewnie każdy z nas przeglądając nieruchomości z rynku wtórnego, spotkał się ze stosem brudnych naczyń w zlewie, niepościelonym łóżkiem i ogólnym rozgardiaszem. Warto też pozbyć się nadmiaru rzeczy z mieszkania. Dobrze, jak na fotografiach oferowanego do sprzedaży lokum widać przestrzeń.

Czy inwestycja w home staging się opłaca?
ZC:Oczywiście, że tak. Zabiegi home stagingu przyspieszają sprzedaż i wynajem. Inwestycja w przypadku sprzedaży nie powinna być wyższa niż koszt 1-2 m kw., a to zawsze mniej niż obniżanie ceny nieruchomości. Przy wynajmie wygląda to trochę inaczej - finalizując wynajem szybciej, właściciel krócej ponosi koszty utrzymania lokalu.

 

STUDIUM PRZYPADKU

Właściciele 120-metrowego mieszkania w bardzo dobrej dzielnicy Warszawy - w starej części Mokotowa - mieli kłopot z jego sprzedażą. Kupcy wybrzydzali, kręcili nosem. Właściciele, znając wartość mieszkania i nie chcąc obniżać ceny, poprosili o pomoc  specjalistów od home stagingu z firmy Home2Sell.
- Nasze zadanie polegało na uatrakcyjnieniu nieruchomości i przygotowaniu jej do szybkiej i zyskownej sprzedaży. Najpierw określiliśmy grupę docelową potencjalnych kupców. Założyliśmy, że będą to osoby młode, dla których prestiżem będzie adres w kamienicy na Starym Mokotowie - wyjaśnia Zuzanna Czerniejewska, prezes zarządu Home2Sell.
-Jak zawsze w przypadku home stagingu, staraliśmy się wykorzystać jak najwięcej elementów, które zastaliśmy w mieszkaniu. Dokupiliśmy jedynie dodatki i akcesoria, które nadały mieszkaniu bardziej nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Najwięcej pracy włożyliśmy w kuchnię - przemalowaliśmy fronty szafek, stół z krzesłami etc. Resztę pomieszczeń wystarczyło tylko posprzątać i poprzestawiać meble - dodaje.

Skomentuj:

Home staging - czyli jak przygotować mieszkanie do sprzedaży