Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyrzucić choinkę. Poradnik całkiem serio

Jolanta Korucu

Prawidłowe wyrzucenie świątecznego drzewka nie jest proste. Niektóre firmy śmieciowe traktują choinkę jako ?odpad zmieszany", inne jako ?wielkogabarytowy". Wspólnoty mieszkaniowe, miasta i firmy śmieciowe wydają instrukcje, jak właściwie pozbyć się drzewka

"Szanowni mieszkańcy, w najbliższy wtorek w godz. od 8 do 10 odbędzie się zbiórka choinek z terenu naszego osiedla. Prosimy o ustawienie drzewek tak, aby nie tarasowały wejścia do pomieszczenia z pojemnikami na inne odpady oraz wyjazdu do garażu" - taki komunikat otrzymali mailem mieszkańcy jednego z osiedli podwarszawskich Ząbek. Choinka - jak przypomniał administrator osiedla - powinna być rozebrana z ozdób i najlepiej niefoliowana.
- Dowiedziałam się jednak, że mogę ostatecznie wrzucić choinkę do kosza na bioodpady, ale powinnam drzewko "rozebrać na części", czyli wysuszyć, obsypać igły, odłamać gałęzie i połamać pień, tak żeby nie wystawało z pojemnika. W całości choinka jest bowiem traktowana jako śmieć wielkogabarytowy - mówi 35-letnia Wioletta, mieszkanka osiedla, która nie chce jeszcze pozbyć się choinki.

Odbiór tylko w konkretne dni

Informacje o tym, jak właściwie pozbyć się drzewka - a nie porzucić go w lesie, na chodniku, na podwórku czy pod śmietnikiem - mieszkańcy mogą uzyskać nie tylko od spółdzielni i wspólnot. - Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak przygotować drzewko do odbioru, kiedy i gdzie je wystawić, może do nas dzwonić. Najlepiej rozebrać choinkę i postawić w miejscu przeznaczonym na odpady wielkogabarytowe (specjalny kontener lub altanka śmietnikowa). Absolutnie nie powinno wylądować w koszu na odpady zmieszane - przypomina Wojciech Jakubczak z biura prasowego MPO, firmy odbierającej odpady w dziesięciu warszawskich dzielnicach m.in. Żoliborzu, Ochocie i Włochach.

Jak mówi, pierwsze wspólnoty prosiły o odbiór choinek już w zeszłym tygodniu. Rozpoczął się też odbiór drzewek od mieszkańców domów jednorodzinnych. MPO będzie zabierać drzewka sprzed domów w dzień przeznaczony na odbiór odpadów wielkogabarytowych.

Ale co firma, to inne zasady. Lecaro, firma odbierająca odpady w pięciu innych dzielnicach Warszawy, zabiera choinki w dni wywożenia odpadów zmieszanych - usłyszeliśmy na infolinii dla mieszkańców.

Zbiórki w dzielnicach

Do akcji włączyły się miasta, które organizują zbiórki przez cały styczeń, a nawet w pierwsze dni lutego. Przykładowo w Krakowie zbiórki ruszą od 19 stycznia i potrwają do 6 lutego.

W Warszawie szósta edycja akcji "Ciepło z natury" rozpoczęła się 8 stycznia w Centrum, a zakończy się 31 stycznia w Wesołej. Przez miesiąc mobilny punkt odbioru choinek odwiedzi 18 dzielnic. Podczas zeszłorocznej edycji zebrano 530 ton biomasy - o blisko 130 ton więcej niż w roku 2013. Łącznie zebrano dotychczas ponad 1700 ton ekologicznego paliwa. To pozwalałoby na ogrzanie przez cały rok około 1000 mieszkań o powierzchni 60 m kw.

Dla słoni i pawianów

Szacuje się, że Polacy na każde Boże Narodzenie kupują ponad 6 mln żywych drzewek. W tym roku aż półtora tysiąca z tych, których nie udało się sprzedać, trafiło od hurtowników do wrocławskiego zoo. Z tego powodu ogród nie przyjmuje już drzewek. Dla pawianów i słoni, które lubią je skubać, ta liczba okazuje się być wystarczająca. Zoo w Gdańsku-Oliwie nie przyjmuje drzewek z obawy, że mogą być pryskane albo między gałęziami zawieruszy się świąteczna ozdoba.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyrzucić choinkę. Poradnik całkiem serio