Obraz we wnętrzu: Małgorzata Szymankiewicz
Jakie dzieła sztuki kupić, z jakimi zamieszkać? Polecając obrazy, pytam ich twórców, co sami zawieszają na ścianach, jakich dzieł szukają i jak z nimi na co dzień obcują.
Bogusław Deptuła
Krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw, marszand, dziennikarz, pasjonat kuchni i kucharz samouk; autor licznych tekstów o sztuce, literaturze i jedzeniu, m.in. „Literatura od kuchni”.
Małgorzata Szymankiewicz
Często tak bywa, że to, co sprawia na widzach wrażenie absolutnej „abstrakcji”, jest przykładem skrajnego, maksymalnego wręcz realizmu. Jakiś wycinek, fragmencik rzeczywistości zostaje sportretowany tak dokładnie, z taką dbałością o realia, że staje się dziełem całkowicie wolnym od jakichkolwiek związków z rzeczywistością. Małgorzacie Szymankiewicz udaje się to wielokrotnie, na przykład obła, jakby biologiczna forma na płótnie może być zapisem formy rozlanej farby czy kałuży, jakimś zaciekiem na ścianie czy kopią wzorka z lamperii. Potrafi rzecz jasna tworzyć niezwykle wyszukane i kunsztowne formy, które na przykład czerpią z geometrii, wszystko jedno czy z tej realnej, czy wymyślanej każdorazowo. Nie bez znaczenia jest jej dbałość o precyzyjne wykonanie. Łatwo zobaczyć w niej perfekcjonistkę. Dla mnie szczególnie pociągająca jest jej nieumiejętność zamknięcia się w jednej stylistyce.
www.bwawarszawa.pl/index.php?action=artists&lang=pl&id=20
- Obrazy z pewnością nie są dodatkami - mówi Małgorzata Szymankiewicz. - Nigdy nie myślałam o nich w kategorii dekoracji, może dlatego przestrzeń, w której mieszkam, pozostała stosunkowo ,,czysta”. Niektóre prace zostają po prostu w głowie i nie muszę ich codziennie widzieć czy posiadać, żeby być przekonana o ich wartości - one wypełniają często swoją funkcję już w momencie pierwszego kontaktu z nimi. Oczywiście obraz może wchodzić w relację z przestrzenią, komentować ją lub odnosić się do niej w inny, mniej bezpośredni sposób. Nie ulega wątpliwości, że ważne obrazy to takie, które wywierają na nas wpływ, czyli zmieniają perspektywę myślenia. Wnętrze jest po prostu realną przestrzenią, w której muszą zaistnieć, by były dla nas znaczące.
- Więcej o:
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem