Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

22,6 m kw., dla 2 osób: jak wydzielić w kawalerce drugi pokój

Red.

Mieszkanie Teresy i jej 15-letniego syna ma niespełna 22,6 m kw. Jak na takiej małej powierzchni wydzielić pokój dla nastolatka? Na wasze pytania odpowiadają architekci.

Wraz ze swoim piętnastoletnim synem zamieszkam w malutkiej kawalerce, przydałby się więc dodatkowy pokój. Czy uda się go wydzielić, wziąwszy pod uwagę, że całe mieszkanie ma niespełna 22,6 metra kwadratowego? W pokoju syna jest oczywiście potrzebne miejsce do spania oraz kącik do nauki. Proszę o pomoc, bo sama się z tym problemem nie uporam. Teresa

Rozwiązanie 1: wszystko na miejscu

Justyna Burdow-Gołoś

Do pokoju syna wchodzi się przez pokój mamy, który pełni jednocześnie funkcję saloniku - wygodna rozkładana kanapa służy zarówno do wypoczynku dziennego, jak i do spania. Obok niej zaplanowałam kącik jadalny z prostokątnym stołem, a naprzeciwko, przy nowo postawionej ściance, stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny.

KUCHNIA jest bardzo mała - mieści się w niej tylko krótki ciąg roboczy z okrągłym zlewozmywakiem oraz wąską dwupalnikową płytą grzejną (dzięki temu na środku jest w miarę wygodny odcinek blatu do pracy). Dodatkową szafkę stojącą przykrytą małym blatem i lodówkę ustawiłam w przebudowanym przejściu z PRZEDPOKOJU do pokoju; po jego drugiej stronie jest miejsce na szafę.

W niewielkiej ŁAZIENCE proponuję zrezygnować z wanny na rzecz narożnej kabiny prysznicowej (model 80 x 100 cm). Wtedy w pomieszczeniu bez problemu zmieszczą się pozostałe sprzęty: podwieszony sedes, umywalka i płytka pralka (40 x 60 cm).

Rozwiązanie 2: więcej zmian

Krzysztof Radzanowski

Wejście do pokoju syna znajduje się w skośnej ścianie, która pozwoliła na wydzielenie otwartego przejścia prowadzącego w głąb mieszkania - do pokoju mamy i do otwartej KUCHNIA. Przejście to jest na tyle szerokie, że przy ścianie zmieściła się pojemna szafa ubraniowa. Nastolatek ma w swoim pokoju zarówno miejsce do spania, jak i do nauki.

W aneksie kuchennym zaprojektowałem ciąg roboczy w kształcie litery L. Od strony pokoju mamy jest osłonięty wąską ścianką; od strony przejścia z PRZEDPOKOJU zaplanowałem prostokątny stół, przy którym dwuosobowa rodzina może wygodnie jadać posiłki. Powiększona ŁAZIENKA została wyposażona w narożną kabinę prysznicową (model o wymiarach 100 x 80 cm), umywalkę (szer. 60 cm) oraz podwieszony sedes; jest również miejsce na otwieraną od góry wąską pralkę (60 x 40 cm).

Skomentuj:

22,6 m kw., dla 2 osób: jak wydzielić w kawalerce drugi pokój