Kuchnia: co zamiast płytek na ścianie?

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Rafał Lipski, producenci, Peter Sobolev/adpePhoto/Jag_cz/Shutterstock.com

Szkło, beton, kamień, metal albo farba - coraz odważniej sięgamy po te materiały, wykańczając ścianę w kuchni. Ochronią ją równie skutecznie co płytki ceramiczne, a przy okazji nadadzą wnętrzu oryginalny charakter.

UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA WYLACZNIE ZA ZGODA WLASCICIELI WARSZAWA , MIESZKANIE , WNETRZA - KUCHNIA , MEBLE PROJEKT WNETRZA EWA SOLONIN / WARSZTAT WNETRZA STYLIZACJA DOROTA KARPINSKA FOT. RAFAL LIPSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 8 (263) - 8 2013 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 12 (194) - 12 2014 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE KUCHNIA MEBEL ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 8 (263) - CZASOPISMA
Beton ma tak neutralną barwę, że łatwo komponować go z innymi kolorami, zarówno spokojnymi, jak i jaskrawymi.
Fot. Rafał Lipski

Beton

Jest odporny na działanie temperatury; dobrze zabezpieczony (impregnatem lub żywicą epoksydową ) nie będzie też chłonął tłuszczu ani wilgoci. Trudno jednak o fachowca, który podjąłby się położenia tego materiału na małej powierzchni. Lepiej więc obłożyć ścianę gotowymi płytami z betonu architektonicznego, łatwymi w montażu.

Szkło

Nie niszczy się pod wpływem wilgoci, wysokiej temperatury ani tłustych osadów, łatwo zmywać z niego zabrudzenia - szkło nadaje się więc idealnie do kuchni. Powinno być odporne na uderzenia, a więc hartowane lub klejone. Od niedawna można również kupić szkło laminowane, które po stłuczeniu nie rozpada się na drobne kawałki (nie dopuszcza do tego folia zespolona z taflą).

Płyta meblowa

Ma jednolitą powierzchnię, bez szczelin,  które utrudniają utrzymanie czystości. Łatwo z niej usunąć wszelkie osady - wystarczy umyć okładzinę wodą z delikatnym detergentem. Nie szkodzi jej też wilgoć, pod warunkiem że woda nie dostanie się do niezabezpieczonych krawędzi, bo wtedy płyta zacznie pęcznieć i się rozwarstwiać. Ale uwaga: nie zaleca się układania jej przy płytach gazowych. Takich przeciwwskazań nie ma w przypadku płyt elektrycznych.

Kamień

Najefektowniej wygląda okładzina zrobiona z dużych płyt kamiennych. To jednak spory wydatek. Tańsze będą mniejsze płytki kupione w supermarkecie budowlanym.

Marmur i trawertyn mają niepowtarzalne wzory i pięknie się starzeją - ślady zniszczeń dodają im tylko szlachetnej patyny. Praktyczniejszy od nich jest jednak granit. Nie ściera się, nie plami i łatwo go myć. Niestety, dużo kosztuje. Mniej zapłacimy za popularny od niedawna łupek - ma podobne właściwości, ale mniej dekoracyjny wygląd, co w minimalistycznie zaaranżowanych wnętrzach może być zaletą.

Farba

Producenci oferują teraz farby przeznaczone specjalnie do kuchni. Zawierają one substancje przeciwdziałające rozwojowi bakterii i grzybów (np. cząsteczki srebra). Nie wchłaniają tłuszczu i niestraszna im wilgoć, dobrze więc znoszą szorowanie. Do pomalowania ściany nad blatem nadają się także bardzo trwałe farby: ceramiczna oraz hydrofobowa. Ta ostatnia „odpycha” wszelkie płynne zabrudzenia, nie pozwalając im wniknąć w głąb powłoki.

Blacha

Na ścianę nad blatem stosuje się stal nierdzewną, aluminium albo miedź. Radzimy wybrać blachę z wykończeniem satynowym (matowym); na błyszczącej będzie widać każdą kroplę wody czy odcisk palca.

Skomentuj:

Kuchnia: co zamiast płytek na ścianie?