Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieszak Hang It All. Lecimy w kulki

Anna Grużewska

Z dzisiejszej perspektywy trudno uwierzyć, że kolorowe kulki mogą wywołać rewolucję. A jednak w latach 50. pojawienie się wieszaka Hang It All wywoływało szok. Gdy zdumienie minęło, okazało się, że jest to przedmiot tak słodki, że wszyscy go uwielbiają.

Odwieś to! Odłóż na miejsce! Zrób porządek! Wołają rodzice sto razy dziennie próbując zmusić dzieci do zaprowadzenia ładu. A co jeśli nakazy nie skutkują? Doświadczenie uczy, że upór rodzi opór. Mając do czynienia z małym bałaganiarzem wielu dorosłych marzy o czarodziejskiej różdżce. Ray i Charles Eames zachowali się jednak tak, jak na rasowych designerów przystało. Po prostu zaprojektowali inną, nową, a przy tym lepszą rzeczywistość.

Postanowili dzieci do sprzątania zwyczajnie zachęcić. Prostą formą, żywymi kolorami, skojarzeniami z ulubionymi lizakami. Ktoś pomyśli, że to nieskomplikowane wytrychy do dziecięcych serc. I co z tego, skoro okazały się otwierać je bardzo skutecznie. Szerokie odstępy między zaczepami pozwalają z łatwością odwiesić bardzo różne przedmioty. Widząc, że sytuacja z bałaganem zaczyna eskalować, można zawołać „Odwieś to wszystko!”, „Hang it all!” i mieć spokój z kurtkami, plecakami, czapkami, etc.

Jak to się często dzieje, przedmiot zaprojektowany z myślą o dzieciach skutecznie podbił serca dorosłych. A może po prostu mimo upływu lat i wchodzenia w wiek dojrzały nie chciano się z nim rozstawać. Świat widziany z perspektywy dziecięcego pokoju wciąż wymaga uporządkowania, a wieszak Eamsów idealnie nadaje się do łączenia go po kilka sztuk zawieszonych obok siebie. Tworzy wówczas na ścianie kolorową dominantę, która na pierwszy rzut oka wydaje się zabawną dekoracją. Do czasu, aż ktoś krzyknie: „Odwieś to wszystko!”.

Ikony designu - Ray i Charles EamesFot. materiały prasowe

imiona: Ray i Charles

nazwisko: Eames

zawód: projektanci

żyli w latach: Ray (1912-1988) i Charles (1907-1978)

tworzyli: najsłynniejszą designerską parę Ameryki

stworzyli: meble, które przeszły do historii -  ich najsłynniejszym projektem jest Lounge Chair z roku 1955

Hang It All

bez wątpienia zasłużył na miano najsłynniejszego wieszaka na świecie. Wciąż produkowany jest w oryginalnej kolorystyce zaprojektowanej przez Ray Eames w 1953 r. Dostępne są też wersje jubileuszowe:

biała, zielona i czerwona. Więcej na: www.vitra.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieszak Hang It All. Lecimy w kulki