Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piekarniki: Na biało

Monika Utnik-Strugała

Po latach zachwytu urządzeniami ze stali szlachetnej do łask wracają białe piekarniki - ale już w wersji szklanej. Eleganckie, stonowane, nie rzucają się w oczy. W sam raz do otwartej kuchni.

 

Biel jest uniwersalna i ponadczasowa. Dodaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa. Dobrze komponuje się z innymi barwami i najprzeróżniejszymi materiałami: drewnem, kamieniem, stalą. Nic dziwnego, że od kilku lat króluje w kuchni - białe szafki są wciąż bardzo modne. Czemu więc nie wybrać też piekarnika w tym kolorze?
Na błysk
Szklane drzwiczki nowoczesnych piekarników są tak gładkie, że brud nie ma się gdzie zbierać. Fronty można zdemontować i rozłożyć na części, co pozwala dokładnie umyć zakamarki między hartowanymi szybami - najczęściej jest ich od 2 do 4 (niektórzy producenci stosują tzw. szyby refleksyjne - odbijają one ciepło, kierując je do środka komory, co zwiększa moc urządzenia, a tym samym zmniejsza zużycie energii).
Szyby najlepiej myć domowymi sposobami - szmatką lub gąbką zwilżoną roztworem sody albo płynem do naczyń; nie stosujmy ostrych proszków, bo mogą porysować szkło. Jeśli wypolerujemy powierzchnię ściereczką spryskaną octem, nie pozostaną smugi.
Nowoczesne piekarniki łatwo również czyścić w środku. W komorach niektórych modeli znajdują się płyty pokryte emalią katalityczną, która pochłania tłuszcz (takie płyty co kilka lat trzeba niestety wymieniać). Inne mają funkcję pyrolizy, dzięki której tłuszcz i resztki jedzenia osadzające się na ściankach wypalają się w temperaturze około 500 st. C (nam pozostaje tylko sprzątnąć popiół). Są również piekarniki z programem czyszczenia parą: po kilku minutach wszelkie zanieczyszczenia stają się miękkie i łatwo można je usunąć zwykłą szmatką.
Duża wyręka
Białe szklane piekarniki są nie tylko eleganckie - w niczym nie ustępują innym modelom funkcjonalnością. Te najbardziej zaawansowane to wielozadaniowe urządzenia, w których nie tylko upieczemy ciasto czy mięso, ale też podgrzejemy posiłek (jak w mikrofalówce) i ugotujemy rybę na parze (jak w parowarze). A jeśli wybierzemy model z podwójną komorą, będziemy mogli przygotowywać kilka różnych potraw jednocześnie - ciepło jest tak rozprowadzane, że każda z nich piecze się w innej temperaturze, a zapachy się nie przenikają.
W dodatku dzięki automatycznym programom zrobimy to wszystko bez większego wysiłku. Urządzenie samo ustawi potrzebną temperaturę, zmierzy poziom wilgoci w przygotowywanej potrawie i na bieżąco będzie dostosowywało parametry pieczenia. Potem za pomocą termosondy sprawdzi, czy danie jest już gotowe, i automatycznie się wyłączy. Naszym zadaniem jest tylko wybranie na panelu LCD odpowiedniej potrawy (droższe piekarniki mają elektroniczne książki kucharskie z kilkudziesięcioma nawet przepisami, często ilustrowanymi) i wciśnięcie przycisku.

Biel jest uniwersalna i ponadczasowa. Dodaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa. Dobrze komponuje się z innymi barwami i najprzeróżniejszymi materiałami: drewnem, kamieniem, stalą. Nic dziwnego, że od kilku lat króluje w kuchni - białe szafki są wciąż bardzo modne. Czemu więc nie wybrać też piekarnika w tym kolorze?

Na błysk

Szklane drzwiczki nowoczesnych piekarników są tak gładkie, że brud nie ma się gdzie zbierać. Fronty można zdemontować i rozłożyć na części, co pozwala dokładnie umyć zakamarki między hartowanymi szybami - najczęściej jest ich od 2 do 4 (niektórzy producenci stosują tzw. szyby refleksyjne - odbijają one ciepło, kierując je do środka komory, co zwiększa moc urządzenia, a tym samym zmniejsza zużycie energii).Szyby najlepiej myć domowymi sposobami - szmatką lub gąbką zwilżoną roztworem sody albo płynem do naczyń; nie stosujmy ostrych proszków, bo mogą porysować szkło. Jeśli wypolerujemy powierzchnię ściereczką spryskaną octem, nie pozostaną smugi. Nowoczesne piekarniki łatwo również czyścić w środku. W komorach niektórych modeli znajdują się płyty pokryte emalią katalityczną, która pochłania tłuszcz (takie płyty co kilka lat trzeba niestety wymieniać). Inne mają funkcję pyrolizy, dzięki której tłuszcz i resztki jedzenia osadzające się na ściankach wypalają się w temperaturze około 500 st. C (nam pozostaje tylko sprzątnąć popiół). Są również piekarniki z programem czyszczenia parą: po kilku minutach wszelkie zanieczyszczenia stają się miękkie i łatwo można je usunąć zwykłą szmatką.

Duża wyręka

Białe szklane piekarniki są nie tylko eleganckie - w niczym nie ustępują innym modelom funkcjonalnością. Te najbardziej zaawansowane to wielozadaniowe urządzenia, w których nie tylko upieczemy ciasto czy mięso, ale też podgrzejemy posiłek (jak w mikrofalówce) i ugotujemy rybę na parze (jak w parowarze). A jeśli wybierzemy model z podwójną komorą, będziemy mogli przygotowywać kilka różnych potraw jednocześnie - ciepło jest tak rozprowadzane, że każda z nich piecze się w innej temperaturze, a zapachy się nie przenikają.W dodatku dzięki automatycznym programom zrobimy to wszystko bez większego wysiłku. Urządzenie samo ustawi potrzebną temperaturę, zmierzy poziom wilgoci w przygotowywanej potrawie i na bieżąco będzie dostosowywało parametry pieczenia. Potem za pomocą termosondy sprawdzi, czy danie jest już gotowe, i automatycznie się wyłączy. Naszym zadaniem jest tylko wybranie na panelu LCD odpowiedniej potrawy (droższe piekarniki mają elektroniczne książki kucharskie z kilkudziesięcioma nawet przepisami, często ilustrowanymi) i wciśnięcie przycisku.

SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ

Ważnym parametrem jest klasa efektywności piekarnika, określająca zużycie energii elektrycznej. Najwyższa jest klasa A+++, najniższa - klasa D. W porównaniu z urządzeniami klasy A modele klasy A+ zużywają do 25 proc. energii mniej, A++ do 45 proc., A+++ do 60 proc.

    Więcej o:

Skomentuj:

Piekarniki: Na biało