Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zapraszamy na Łódź Design Festival 2015

red.

Właśnie ruszył Łódź Design Festival - największe polskie wydarzenie poświęcone wzornictwu. Impreza potrwa do 18 października.

Kolejna edycja Łódź Design Festival - najważniejszego polskiego festiwalu poświęconego wzornictwu, to prawdziwa gratka dla miłośników designu. W tym roku motywem przewodnim festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-18 października, są "konsekwencje".

Konsekwencje” to tytuł wystawy, specjalnie przygotowanej przez organizatorów Łódź Design Festiwal. Zobaczymy na niej kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Prześledzimy proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowimy się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami.

Wśród licznych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów znalazły się wystawy, wykłady i warsztaty. Będzie m.in. można zapoznać się z inicjatywą "Uwolnić projekt". To refleksja nad przedmiotami, sposobem ich wytwarzania i użytkowania, nad nowym modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych opartych o licencję Creative Commons, oraz relacje między użytkownikiem a lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą.

Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie także projekt "Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things” przygotowany przez Vitra Design Museum. Na ŁDF 2015 zaprezentowanych zostanie 36 klasyków designu ze zbiorów placówki. Każdemu przedmiotowi będzie towarzyszył opis historii powstania oraz analiza jego znaczenia dla współczesnego świata.

9 października odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Blog Design 2015, organizowanym przez miesięcznik "Dom&Wnętrze". Zwycięzców prezentujemy poniżej:

Blog Roku 2015 - Magdalena Budzińska / do mnie na chwilkę
Blog Publiczności 2015 - Karolina Michałkiewicz / KM we wnętrzu
Wyróżnienie w kategorii Wnętrza - Paulina Jaworska / Style Recital
Wyróżnienie w kategorii Design - Michał Mazur / Trend nomad
Wyróżnienie w kategorii DIY - Paweł Machomet / Rzuć Pan Okiem
Wyróżnienie w kategorii Architektura - Mateusz Chołys / Wnętrzności.com

Nie zabraknie również wystawy, na której zaprezentowane zostaną prace młodych projektantów, wyróżnione w konkursie "Make me!". Kolejny stały punkt programu festiwalu to "must have". Wyłaniane są w nim, a potem upowszechniane, najlepsze polskie projekty wdrożone do produkcji.

Z licznych wykładów i spotkań przygotowanych przez organizatorów polecamy szczególnie wykład Anny Grużewskiej, redaktorki miesięcznika "Dom&Wnętrze", która postara się wyjaśnić, dlaczego jedne meble zyskują status „ikon”, a inne nie? Co to znaczy, że jakiś przedmiot jest „kultowy”? Czy cena przesądza
o atrakcyjności przedmiotu? Jakie historie stoją za powstaniem „ikon designu”? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć podczas spotkania towarzyszącego premierze wydania specjalnego magazynu "Dom&Wnętrze" „Akademia Designu. Ikony”. Termin: 9.10, godz. 18-19, w Centrum Festiwalowym 1, Tymienieckiego 3, sala wykładowa.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dwie główne lokalizacje ŁDF 2015 to Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. Ich aranżację przygotowali Kasia Lewoc (2x3 studiokreatywne) i Paweł Lewoc (PAWILON architekci) we współpracy z partnerami - firmą Willson and Brown oraz Florabo. Festiwal obejmie też swoim zasięgiem kilkanaście punktów na mapie miasta. Wiele z wydarzeń będzie w ciekawych, charakterystycznych dla Łodzi poprzemysłowych przestrzeniach tj. Księży Młyn czy OffPIotrkowska.

Przypominamy - Łódź Design Festival odbywać się będzie w dniach 8-18 października. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji znajdziecie na stronie lodzdesign.com. Na stronie można również zapisać się na warsztaty.

Skomentuj:

Zapraszamy na Łódź Design Festival 2015