96 m kw., dla 4 osób: brakuje jednego pokoju

Red.

Mieszkanie wydaje się duże, ale salon z kuchnią zajmują sporo miejsca. Synowie właścicieli mieli wspólny pokój. Jednak teraz starszy potrzebuje miejsca do nauki. Jak wydzielić dodatkowy pokój?

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Nasze mieszkanie jest spore, ale są w nim tylko trzy pokoje (w tym duży salon z aneksem kuchennym), czyli o jeden za mało. W tej chwili jeden z mniejszych pokoi jest naszą (rodziców) sypialnią, drugi dzielą synowie. Starszy poszedł jednak do szkoły i potrzebny jest mu osobny kąt. Gdzie znaleźć miejsce na dodatkowe pomieszczenie? Magda

Rozwiązanie 1: sypialnia przy balkonie
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Pokoje dzieci są wyposażone podobnie - w każdym z nich znajduje się łóżko, biurko, regały i szafa. Do Państwa SYPIALNI wchodzi się z części dziennej przez suwane szklane drzwi. Przejście z przedpokoju do dalszej części mieszkania poprowadziłam skosem, co pozwoliło pozbyć się niewygodnych kantów i zakamarków. Przy PRZEDPOKOJU wydzieliłam garderobę; aby ją doświetlić, ścianę od strony kuchni proponuję częściowo przeszklić (np. matowymi luksferami).

Zabudowa w KUCHNI ma kształt litery U. Przy blacie roboczym od strony kąta jadalnego z okrągłym stołem proponuję zbudować barek. Ściana między oknami to dobre miejsce na szafkę RTV - ekran telewizyjny będzie dobrze widoczny z kanap w kącie wypoczynkowym.

Toaleta została nieco powiększona, dzięki czemu oprócz sedesu i umywalki mieści się w niej narożna kabina prysznicowa (przyda się w czteroosobowej rodzinie). W ŁAZIENCE obok, nieznacznie zmniejszonej, jest wanna (160 x 70 cm), duża umywalka (szer. 100 cm), sedes i pralka (60 x 45 cm).

Rozwiązanie 2: z garderobą w pokojach dzieci
Michał Grzelak

Miejsca na przechowywanie ubrań nie powinno Państwu brakować - garderobę (dostępną z dwóch stron) wydzieliłem też między pokojami synów, a w przedpokoju są aż trzy szafy: jedna w części wejściowej, dwie w głębi mieszkania. Między PRZEDPOKOJEM a kuchnią wydzieliłem natomiast spiżarnię z wahadłowymi drzwiami - przechodnią, by nie chodzić naokoło z zakupami. Stół w części dziennej jest osłonięty wąską ścianką, na której proponuję zawiesić telewizor.

W KUCHNI zaprojektowałem długi ciąg roboczy (wzdłuż ściany bez okna), wysoką zabudowę (we wnękach przy spiżarni) i obszerną wyspę z wysokim barkiem. Wśród kuchennych szafek stojących proponuję ukryć pralkę, dzięki temu w ŁAZIENCE zmieści się zarówno prostokątna wanna (150 x 70 cm), jak i kabina prysznicowa (we wnęce, 80 x 80 cm); jest również spora umywalka (szer. 70 cm).

Skomentuj:

96 m kw., dla 4 osób: brakuje jednego pokoju