Jak się pozbyć niewygodnych zakamarków w dużym mieszkaniu?

Red.

Mieszkanie Katarzyny jest duże, ale źle rozplanowane. Na 127 m kw. "upchano" wiele małych pokoi i zakamarków. Jak zmienić układ, żeby był funkcjonalny, podpowiadają architekci.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
red.

Nasze mieszkanie jest spore, ale pełne niewielkich klitek, brakuje nam natomiast jednego pokoju - potrzebujemy dwóch pokoi dla dzieci, sypialni dla nas oraz salonu. Kuchnię (otwartą) chcielibyśmy urządzić tuż przy pokoju dziennym. W tej chwili pomieszczenia te znajdują się po przeciwnych stronach mieszkania, co nie jest wygodne. Katarzyna

 

Rozwiązanie 1: z podziałem na strefy

Justyna Burdow-Gołoś

KUCHNIAzostała przeniesiona w miejsce jednej z łazienek. W otwartym na POKÓJ DZIENNY aneksie zaplanowałam zabudowę w kształcie litery L, zmieścił się też niewielki stół; większy, na sześć osób stoi w pobliżu wyjścia na balkon.

SYPIALNIA rodziców powstała w dawnej kuchni. Dwa pozostałe pokoje w tej części mieszkania przeznaczyłam dla dzieci. Obydwa zostały zmniejszone: jeden na rzecz nowej kuchni, drugi - na rzecz korytarza,  przesuniętego po powiększeniu łazienki. We wszystkich sypialniach są szafy. W PRZEDPOKOJU zmieściła się i szafa, i niewielka garderoba.

Główna ŁAZIENKA jest usytuowana na środku mieszkania. W pomieszczeniu tym mieści się zarówno wanna (160 x 70 cm), jak i kabina prysznicowa (100 x 100 cm). Są także dwie umywalki, sedes i bidet. Mniejszą łazienkę, sąsiadującą z garderobą, wyposażyłam w narożną kabinę (80 x 80 cm), umywalkę i sedes. We wnęce wydzielonej przy wejściu została ukryta pralka (50 x 60 cm).

 

Rozwiązanie 2: gruntowna przebudowa

Krzysztof Radzanowski

Zabudowę aneksu kuchennego tworzą dwa równoległe ciągi robocze; przy szafkach wysuniętych na POKÓJ DZIENNY zaplanowałem niewielki barek. Słup konstrukcyjny, który pozostał po wyburzeniu ściany między pokojami, umownie oddziela kąt wypoczynkowy od jadalnego.

Dawny pokój dzienny został podzielony na dwa mniejsze pokoje, przeznaczone dla dzieci. Jedną z łazienek zlikwidowałem; jej kosztem powstał wewnętrzny korytarz, z którego wchodzi się zarówno do dziecięcych pokoi, jak i do pozostawionej ŁAZIENKI - dużo większej niż na planie wyjściowym. Jest w niej duża wanna (160 x 80 cm), podwieszony sedes i bidet, dwie umywalki oraz zamykana wnęka na dużą pralkę (60 x 60 cm). Mikroskopijną toaletę powiększyłem o dawną spiżarnię przy kuchni.

Skomentuj:

Jak się pozbyć niewygodnych zakamarków w dużym mieszkaniu?