59,4 m kw., dla 4 osób: nie chcemy spać w salonie

Red.

Trzypokojowe mieszkanie dla czteroosobowej rodziny. Rodzice poświęcili swoją sypialnię dla dzieci, a sami śpią w salonie z aneksem kuchennym. Chcieliby jednak to zmienić. Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
red.

Nasze mieszkanie ma trzy pokoje - o jeden za mało dla czteroosobowej rodziny. Dwa mniejsze przeznaczyliśmy dla dzieci, brakuje sypialni dla nas, rodziców. W tej chwili jej funkcję pełni salon z aneksem kuchennym, ale chcielibyśmy to zmienić. Czy da się znaleźć miejsce na dodatkowe pomieszczenie, choćby niewielkie? Prosimy o pomoc. Magda

Rozwiązanie 1: dodatkowe pomieszczenie kosztem dwóch pokoi
Justyna Burdow-Gołoś

Ściany między pokojami mają nieregularny kształt, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i ułatwić poruszanie się. Fragment jednej ściany biegnie po skosie, druga została załamana, co umożliwiło zrobienie wygodnego wejścia do Państwa SYPIALNI i zbudowanie szafy w pokoju dziecka. W sypialni stoi dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi po bokach oraz komoda.

Część dzienna, tak jak na planie wyjściowym, jest otwarta - dzięki temu po zmniejszeniu salonu nie sprawia wrażenia ciasnej. Umowną granicę między strefą kuchenną a wypoczynkową wyznacza kąt jadalny z dużym stołem. Główny ciąg roboczy w KUCHNI zaprojektowałam wzdłuż jednej ściany. Jego uzupełnieniem jest wysoka zabudowa (m.in. z lodówką) w obszernej wnęce.

ŁAZIENKA została nieznacznie powiększona o wygospodarowaną kosztem kuchni wnękę na dużą pralkę (60 x 60 cm). W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować wannę (150 x 70 cm), dużą umywalkę (szer. 70 cm) i podwieszony sedes. W PRZEDPOKOJU jest miejsce na pojemną szafę.

Rozwiązanie 2: dodatkowy pokój w miejscu  kuchni
Krzysztof Radzanowski

Kuchenna zabudowa zajmuje jedną ścianę. W ciągu roboczym umieściłem wszystkie urządzenia AGD; dodatkowe schowki, nie tylko na naczynia stołowe, znajdują się w jadalni. Przeniesienie KUCHNI spowodowało konieczność przebudowania wejścia do większego pokoju dziecięcego - teraz drzwi znajdują się w skośnej ściance. Pokój drugiego dziecka został zmniejszony na korzyść PRZEDPOKOJU, co pozwoliło na zbudowanie szafy wnękowej (szafy zaplanowałem też w każdej z trzech sypialni).

ŁAZIENKA powiększyła się minimalnie o płytką wnękę w ścianie oddzielającej to pomieszczenie od sypialni rodziców. Dzięki temu przy prostokątnej wannie (150 x 70 cm) zmieściła się otwierana od góry pralka (40 x 60 cm), oddzielona wąską ścianką. Jest też umywalka (szer. 60 cm) oraz podwieszony sedes.

Skomentuj:

59,4 m kw., dla 4 osób: nie chcemy spać w salonie